Policja rozbiła gang, który specjalizował się w udostępnianiu infrastruktury ICT do oszustw internetowych. Zatrzymano pięć osób w wieku od 23 do 32 lat. Służby weszły do dwóch warszawskich mieszkań, gdzie odkryto rozbudowaną infrastrukturę teleinformatyczną, składającą się z komputerów, terminali komputerowych sterujących tzw. simboxami, telefonów komórkowych, routerów, przełączników i modemów. Sprzęt był wykorzystywany do tworzenia fikcyjnych kont do portali społecznościowych, komunikatorów i platform sprzedażowych.

Akcję przeprowadziło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości z wydziałów w Kielcach, Radomiu i Poznaniu oraz policja z Jędrzejowa (woj. kieleckie).

Przestępczy interes kręcił się w ten sposób, iż podejrzani umożliwiali w skali globalnej wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych osobom trzecim. Ich działania i tożsamość w sieci były maskowane. Wykorzystywano blisko 20 tys. kart SIM.

Jak ustalono, infrastruktura teleinformatyczna obsługiwana przez podejrzanych umożliwiała tworzenie i udostępnianie kont na portalach takich jak Google, Facebook, Instagram, Telegram, WhatsApp, Viber, OLX, Allegro, Vinted, Amazon, Shopee.

Pozwalało to na popełnianie przestępstw, których wykrycie było według śledczych znacznie utrudnione. „Klienci” takich usług płacili za nie m.in. w kryptowalutach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw, w tym komputerowych. Trafili do aresztu na 3 miesiące. Grozi im do 12 lat więzienia.

Jak twierdzą służby, sprawa jest rozwojowa. CBZC bada obecnie skalę wykrytego procederu i ustala wszystkich pokrzywdzonych. Postępowanie nadzoruje kielecka prokuratura okręgowa.