Schneider Electric ogłosił wieloletnie partnerstwo o wartości 3 mld dol. z Compass Datacenters. Umowa zawarta na 5 lat jest rozszerzeniem istniejącego porozumienia w zakresie produkcji prefabrykowanych modułowych rozwiązań dla centrów danych.

Compass, koncern z USA, buduje hiperskalowalne i chmurowe data center dostosowane do potrzeb klientów. Działa w Ameryce i regionie EMEA. Według Schneidera integracja łańcuchów dostaw między firmami pozwoli dostarczać gotowe produkty sprawniej, szybciej, w bardziej zoptymalizowany sposób.

Od momentu zawarcia wstępnej umowy, Schneider Electric wyprodukował i dostarczył firmie Compass około 150 modułowych centrów danych z zakładu w West Chester w stanie Ohio. W odpowiedzi na wzrost popytu, firmy uruchomiły wspólny zakład produkcyjny o powierzchni ponad 10 tys. mkw w Red Oak w Teksasie latem 2023 roku. Przewidują dalszy wzrost zapotrzebowania na centra danych.

CEO: popyt w centrach danych silnie rośnie

Przychody grupy Schneider Electric w III kw. 2023 r. osiągnęły wartość 8,8 mld euro, co oznacza wzrost organiczny o 11,5 proc. i najwyższy poziom w historii w III kwartale. W segmencie systemów, do którego zaliczają się rozwiązania do centrów danych i infrastruktury, wzrost wyniósł 23 proc. r/r. Systems generują już 28 proc. przychodów Schneidera.

W dalszym ciągu obserwujemy silną dynamikę popytu we wszystkich segmentach i lokalizacjach geograficznych, zwłaszcza w centrach danych, w których popyt związany ze sztuczną inteligencją staje się widoczny, oraz w inwestycjach związanych z transformacją energetyczną. Spowodowało to dalszy wzrost portfela zamówień grupy w III kw., pomimo słabszych trendów popytowych w automatyce produkcji dyskretnej” – komentuje CEO Peter Herweck.

Co do regionalnej sprzedaży, to Europa Zachodnia urosła mniej niż świat, o 7,5 proc. r/r organicznie w III kw. 2023 r.