Najbardziej poszukiwani przez rekruterów są specjaliści znający React, Node.js i .NETcore – według raportu CodinGame. W tym ostatnim przypadku popyt ze strony rekruterów niemal dokładnie pokrywa się z liczbą specjalistów, deklarujących znajomość tego języka.

Największy rozdźwięk pomiędzy zapotrzebowaniem a umiejętnościami developerów widać w przypadku Angular 2+. Otóż 25,5 proc. rekruterów poszukuje fachowców znających ten framework. Jednak jego znajomość deklaruje jedynie 16,7 proc. ankietowanych.

Tym samym luka ta oferuje spore możliwości dla programistów, którzy szukają opcji zwiększenia swoich możliwości na rynku pracy w 2022 r.

Angular 2+ to według raportu technologia dobrze dopasowana do tworzenia aplikacji webowych dla przedsiębiorstw. Developerzy preferują natomiast bardziej „zwinne” frameworki jak Vue albo React.

W przypadku Node.js występuje natomiast odwrotna sytuacja niż w przypadku Angular 2+. Otóż zapotrzebowanie ze strony rekruterów jest wyraźnie niższe, niż liczba programistów deklarująca znajomość tej technologii.

Jeśli chodzi o najbardziej poszukiwane przez rekruterów języki programowania, to nie ma zaskoczenia. W 2022 r. są to nadal JavaScript, Java i Python. W większości przypadków proc. developerów znających dany język jest wyższy, niż odsetek rekruterów poszukujących fachowców danej umiejętności.

Wyjątkiem są niszowe języki, jak Scala, Clojure i Swift, gdzie zapotrzebowanie ze strony rekruterów jest wyższe, niż odsetek developerów znających te języki.

Najbardziej poszukiwane technologie framework
Zapotrzebowanie ze strony rekruterówZnajomość przez developerów
React34,59%31,76%
Node.js28,17%39,90%
.NETCore26,88%27,18%
Angular2+25,51%16,71%
Spring21,92%19,62%
Źródło: CodinGame CoderPad Tech Hiring Survey 2022

Z kolei według raportu polskiego startupu DevSkiller  najpopularniejszymi umiejętnościami IT w 2021 r. okazały się ex aequo Java oraz SQL z 19 proc. udziałem w zaproszeniach do testów rekrutacyjnych. Na trzecim miejscu (18 proc. ) znalazł się JavaScript.

Data science to umiejętności IT, na które popyt wzrósł najbardziej w 2021 r. – o 295 proc.