Większość (60 proc.) przedsiębiorstw IT w kraju spodziewa się pozytywnych zmian w nadchodzących miesiącach – według raportu SoDa. To spora poprawa nastrojów wobec ub.r. Optymizm dominuje, pomimo że połowa pytanych (54 proc.) negatywnie oceniła sytuację w podmiotach z branży w ostatnich 4 kwartałach.

Wynik PMI wzrósł do 55,77 (z 48,25 w IV kw. 2023 r.). Liczba powyżej 50 oznacza, że sytuacja zdaniem przedsiębiorców poprawiła się wobec poprzedniego kwartału. Wpływ na to może mieć lekka poprawa na rynku w ostatnich tygodniach.

Rotacja pracowników coraz mniejszym zagrożeniem dla firm IT

Wśród pozytywnych zjawisk, jako mniejszy problem dla firm IT postrzegana jest rotacja pracowników – 46 proc. widzi jej korzystny wpływ, co może sugerować nowe pomysły w zespołach. Negatywnie ocenia ją tylko 18 proc., co wskazuje na stabilną sytuację kadrową.

Jednak równocześnie pozytywne i negatywne oceny siły wpływu rotacji pracowników (po 39 proc.) wskazują, że spora część podmiotów z branży ma nadal problemy związane z utrzymywaniem pracowników, co może wpłynąć na stabilność i rozwój organizacji.

Popyt na fachowców nie maleje

Kwestię pozyskiwania talentów 54 proc. firm ocenia to pozytywnie. Wskazuje to na większą dostępność fachowców. Negatywny wpływ widzi 21 proc. respondentów, co może wynikać z rosnącej konkurencji na rynku pracy.

Polityka poprawia humory przedsiębiorców

Co ciekawe, z badania wynika, że to co się dzieje w polityce korzystnie wpływa na nastawienie branży – 39 proc. respondentów widzi pozytywny wpływ koniunktury politycznej na swoją firmę w nadchodzących 4 kwartałach. To może sugerować, że zdaniem przedsiębiorców nowa władza będzie sprzyjać rozwojowi sektora IT. Jednak 21 proc. obawia się ich negatywnych konsekwencji przyszłych zmian politycznych.

Obawy pozostają

Według badania SoDa koniunktura w branży i zmiana kursów walutowych to zdaniem firm największe zagrożenia dla software house’ów. Co istotne, firmy przyznają, że zmiany w tych obszarach będą miały duży wpływ na ich działalność. Wśród największych zagrożeń znalazły się również obciążenia podatkowe i presja na wzrost wynagrodzeń pracowników.

Ankietowani przyznają też, że chociaż poziom cyberbezpieczeństwa nie jest obecnie dużym zagrożeniem, zmiana tego czynnika uderzy w branżę z wyjątkowo dużą siłą.

Tylko 11 proc. ocenia koniunkturę w branży pozytywnie

Koniunktura wewnątrz branży IT od dłuższego czasu wywołuje kiepskie nastroje. W tym roku aż 71 proc. respondentów spodziewa się jej negatywnego wpływu na swoje firmy w nadchodzących kwartałach. Jedynie 11 proc. ocenia koniunkturę pozytywnie. Sugeruje to, że firmy obawiają się spowolnienia wzrostu lub dalszych trudności rynkowych, z którymi część boryka się już dłuższego czasu.

Wzrost wynagrodzeń budzi mieszane uczucia

Otóż 46 proc. firm przewiduje negatywny wpływ podwyżek płac, a tylko 11 proc. widzi to pozytywnie. Wyższe koszty personelu mogą być wyzwaniem dla firm, zwłaszcza tych, które operują na wąskich marginesach zysku. Wobec poprzedniego badania nastroje poprawiły się jednak w kierunku pozytywnych i neutralnych, co może świadczyć, że prognozy na przyszłość w tym temacie wydają się bardziej optymistyczne niż ub.r.

Pozyskiwanie nowych leadów wyzwaniem

Aż 61 proc. firm przewiduje negatywny wpływ tego czynnika na prowadzenie firmy w nadchodzących kwartałach, natomiast 29 proc. jest optymistycznie nastawionych, co może wskazywać na zróżnicowane strategie pozyskiwania klientów.

Poziom cyberbezpieczeństwa na stałym poziomie

Jeden z niewielu czynników, który nie ulega dużym zmianom na przestrzeni poszczególnych kwartałów. W porównaniu z końcem 2023 roku – widać jednak delikatne przesunięcie z kierunku pozytywnego na bardziej negatywny.


Badanie „Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)” zostało zrealizowane wśród firm członkowskich SoDA (Organizacji Pracodawców Usług IT).