Na początku roku na programistów korzystających lub chcących przejść na ulgę IP Box padł blady strach – za sprawą informacji dotyczących wyroku WSA w Poznaniu, który podważył prawo do ulgi programisty pracującego w zespole. A tak powstaje większość programów komputerowych.

Pravna.pl uspokaja, że sytuacja dotyczy konkretnego przypadku i nie ma przełożenia na dalsze funkcjonowanie ulgi. Zapewnia, że gdy software tworzony jest przez grupy programistów, sam ten fakt nie odbiera im prawa do IP Box.

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że wyrok sądu w Poznaniu nie jest zagrożeniem dla pozostałych programistów, którzy już korzystają lub dopiero chcą korzystać z IP Box, a swoją pracę wykonują zespołowo” – podkreśla Marek Czyżewski, prezes Pravna.pl. Dodaje, że poznańska sprawa dotyczy klienta tego serwisu usług prawnych.

Nie ma precedensów

W Polsce nie obowiązują precedensy, czyli żaden sąd tak powszechny czy administracyjny nie jest związany wyrokiem innego sądu, który dotyczył podobnej sprawy. Nawet taki sam stan faktyczny może być oceniony przez dwa zespoły sędziowskie w kompletnie inny sposób” – mówi prezes.

Pravna: nie o zespół chodziło, lecz o brak innowacji 

Szef serwisu informuje, że omawiany przypadek dotyczył w części negatywnie rozpatrzonego wniosku o indywidualną interpretację przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zdaniem KIS, a następnie sądu, wnioskodawca nie tworzył osobnych innowacyjnych programów komputerowych w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania. Jego praca przy tego typu działaniach sprowadzała się do czynności powtarzalnych, gdzie wprawdzie powstawały utwory, lecz nie można było ich nazwać programami komputerowymi. 

Sąd wyraźnie wskazał podczas ustnych motywów wyroku, że jest on związany treścią konkretnego wniosku o wydanie interpretacji z KIS. Co to oznacza? Wyrok nie ma zastosowania dla wszystkich programistów pracujących w zespołach” – tłumaczy Marek Czyżewski.

Pravna.pl odwołuje się również w tym kontekście do orzecznictwa TSUE, w którym – jak zapewnia – podkreśla się, że już jedna linijka kodu źródłowego może zostać uznana za program komputerowy, podlegający wszelkiej ochronie prawnej. 

Dla kogo jest ulga IP Box

Z ulgi IP Box może skorzystać każdy, kto prowadzi działalność innowacyjną w zakresie tworzenia lub rozwijania m.in. programów komputerowych. Dzięki temu zapłaci podatek dochodowy według stawki 5 proc.

Jednym z ustawowych wyznaczników „innowacyjności” jest konieczność wylegitymowania się kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Na tzw. kwalifikowane IP mogą składać się np. patenty czy autorskie prawa do autorskich programów komputerowych – podaje Pravna.pl  Od 2022 r. można łączyć ulgę IP Box z ulgą B+R.  Dzięki temu pracownik IT może odliczyć kwalifikowane koszty od kosztów uzyskania przychodu i podstawy opodatkowania.

Niedawno inną ważną sporną kwestię dotyczącą IP Box rozstrzygnął na korzyść programisty Naczelny Sąd Administracyjny.