Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie grupy Allegro (w tym Ceneo.pl) przez konsorcjum funduszy Cinven, Permira i Mid Europa. Kontrakt w tej sprawie podpisano w październiku br. Fundusze kupią 100 proc. udziałów w Allegro za 3,253 mld dol. od południowoafrykańskiej korporacji Naspers, do której największy biznes e-commerce w Polsce należy od 2007 r.

U ocenie Komisji Europejskiej zakup nie naruszy konkurencji na rynku.

"Planowana transakcja nie wzbudza obaw, jeśli chodzi o konkurencję, zwłaszcza że działalność firm i ich rynki są powiązane w ograniczony sposób" – stwierdziła KE według PAP.

Zdaniem analityków fundusze będą dążyć do zwiększania wartości przejętego biznesu, aby odsprzedać go z zyskiem. Wśród scenariuszy, które biorą pod uwagę analitycy, jest m.in. synergia z innymi biznesami e-commerce zarządzanymi przez fundusze, restrukturyzacja oraz emisja akcji i wejście na giełdę poza Polską. 

"W Allegro odkryliśmy prawdziwy klejnot. Jest idealnym miejscem, by korzystać na kolejnej fali wzrostu w handlu online i mobilnych." – komentował Richard Sanders, partner w Permira, z okazji podpisania umowy w październiku br. 

"Uważamy, że polski sektor e-commerce i sprzedaży detalicznej ma duże możliwości wzrostu organicznego." – stwierdził wówczas Paweł Padusiński, partner w Mid Europa.