UE chce obniżyć opłaty kartami, ale są też niedobre pomysły
Parlament Europejski przygotował projekt obniżki opłat interchange do maksymalnie 0,3 proc. Jednak zdaniem POHiD są także propozycje niekorzystnych zmian.
W projekcie rozporządzenia opracowanym przez europarlamentarzystów opłaty za transakcje kartami debetowymi ustalono na poziomie 0,2 proc. (lub 7 eurocentów), a dla kart kredytowych – 0,3 proc. Obecnie, od 1 lipca, w Polsce obowiązuje poziom 0,5 proc.
Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji projekt PE to optymalne rozwiązanie, które powinno jak najszybciej wejść w życie. Organizacja ostrzega jednak, że w trakcie prac legislacyjnych mogą zostać wprowadzone niekorzystne zmiany. Chodzi o propozycje odejścia od stawek maksymalnych dla każdej transakcji i wyłączenie spod regulacji opłaty interchange dla kart biznesowych, co może prowadzić do obchodzenia całego mechanizmu. Pojawiły się także pomysły na ograniczenie możliwości wyboru instrumentów płatniczych przez akceptantów.
POHiD apeluje do rządu RP o podjęcie działań na rzecz przyjęcia przez UE rozporządzenia w sprawie opłat interchange w brzmieniu przyjętym przez Parlament Europejski minionej kadencji. Zdaniem organizacji jest to projekt najbardziej korzystny dla rozwoju płatności bezgotówkowych na wspólnym rynku, a także zgodny z polską ustawą.
Podobne aktualności
Nie płacą na czas
Problem zatorów płatniczych w polskich firmach przybiera na sile.
Wszedł w życie podatek od handlu
Od 1 września sprzedaż detaliczna jest obciążona podatkiem obrotowym. Z założenia dotyczy on największych graczy, jednak unikną go niektóre duże sieci z elektroniką. Wprowadzone regulacje budzą wątpliwości organizacji przedsiębiorców.
Opłata interchange może spaść do zera
Ministerstwo Rozwoju chce zniesienia opłat za transakcje kartami debetowymi. Przygotowało odpowiednią nowelizację. Banki są przeciw.