W III kw. 2018 r. wiadomość od rekrutera otrzymało 107,1 tys. osób, w tym największą grupę (11 proc.) stanowili specjaliści IT od rozwoju oprogramowania – według danych Goldenline. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją inżynieria (10 proc.).

Rekruterzy poszukiwali głównie osób m.in. ze znajomością programu AutoCad, a także języków programowania (przede wszystkim JavaScript, Java, SQL). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. Osoby, które otrzymały wiadomości od rekruterów, zaznaczyły takie kompetencje jak zarządzania projektami, zespołem, obsługa klienta, negocjacje.

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 107,1 tys. osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 65 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Często oczekiwana jest także umiejętność posługiwania się j. niemieckim (23 proc.).

Biorąc pod uwagę ogłoszenia o pracę zamieszczone w III kw. br. na Goldenline, z 10,2 tys. anonsów 11 proc. skierowano do osób pracujących w sektorze inżynieria/elektronika/technologia, a do sektora informatyka/programowanie – 10 proc. To odpowiednio 4 i 5 miejsce na liście potrzeb pracodawców (największe zapotrzebowanie odnotowano w firmach produkcyjnych).