Aż 88 proc. ankietowanych pracowników ICT jest zadowolonych ze swojej pracy. To najwyższy wskaźnik wśród 20 analizowanych branż i jeszcze większy niż w poprzednim raporcie, na początku III kw. br. – według badania Randstad. Praca w branży nie podoba się jedynie 2 proc. pytanych osób. Reszta zajmuje neutralną postawę w tej kwestii.

Według raportu 21 proc. respondentów z IT i telekomunikacji zmieniło pracodawcę w ciągu minionego półrocza, a 22 proc. przeszło na inne stanowisko w tej samej firmie. Wśród 21 analizowanych sektorów to średni wskaźnik rotacji i jest on podobny jak w przed kwartałem (20 proc).

Ponad 40 proc. twierdzi, że w ogóle nie szuka nowej pracy

Tym niemniej jedynie 9 proc. respondentów z branży twierdzi, że aktywnie szuka pracy (+1 pp kw/kw). Połowa zapewnia, że nie szuka aktywnie nowego zajęcia, lecz rozgląda się za ofertami. Jednak całkiem sporo, bo 41 proc. utrzymuje, że w ogóle nie szuka nowej pracy.

Nieco większa grupa niż w poprzednim kwartale odczuwa duże ryzyko utraty posady (7 proc., +1 pkt kw/kw). Zdaniem 21 proc. nie jest ono ani duże ani małe.

Zdecydowana większość respondentów w branży nie wydaje się zmartwiona tym, że firma może im podziękować. Aż 86 proc. jest przekonanych, że jakby co znajdzie jakąkolwiek pracę, a zdaniem 60 proc. będzie ona tak samo dobra lub nawet lepsza niż obecna.

Zmieniła się główna przyczyna rotacji

Zmieniła się najczęstsza przyczyną zmiany pracodawcy (wg odpowiedzi ze wszystkich branż) – wynika z raportu. W poprzednim kwartale pytani najczęściej wymieniali niezadowolenie z pracy w obecnej firmie. Teraz najważniejszą motywacją do zmiany jest chęć rozwoju zawodowego oraz wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy.

Co ciekawe, jeszcze nigdy w historii badania tak niski nie był odsetek osób, które pozostają bierne na rynku pracy. Coraz więcej pracowników przegląda oferty, trzymając rękę na pulsie.

—————————————————————————-

Dane zawiera 57 edycja „Monitora Rynku Pracy” Randstad.