Mniej niż jedna trzecia pracowników uważa, że ​​są wynagradzani sprawiedliwie, a tylko 38 proc. rozumie, jak ustalana jest ich płaca – według badania Gartnera.

Głównym powodem wątpliwości jest niskie zaufanie do firmy. Jeśli ludzie nie ufają swoim pracodawcom, to po prostu nie wierzą, że oni im uczciwie płacą. Takie podejście jest spowodowane też świadomością różnic stawek między dotychczasowymi pracownikami a nowymi, a problem ten pogłębił się wskutek niedoboru fachowców.

Praktyka jest taka, że szefowie rezygnują z równości wynagrodzeń w zespole, zwłaszcza przy zatrudnianiu kluczowych talentów – stwierdza Gartner.

Nie zaskakuje więc, że ci co uważają, iż nie dostają takich pieniędzy jakie się im należą, są mniej zaangażowani w pracę (o 13 proc., jak policzył Gartner). Mają też większą ochotę na opuszczenie firmy (o 15 proc.) niż pracownicy, którzy uznają swoje stawki za godziwe.

W firmie potrzeba jest więcej kultury i lepszej komunikacji

Na postrzeganie płac jako nieadekwatnych wpływa więc pośrednio słaba kultura organizacyjna przedsiębiorstwa, brak integracji, zachwiany work-life balance i doświadczenie niesprawiedliwości w firmie. Gartner radzi więc, by popracować nad odbudową zaufania pracowników, tak aby poczuli się opłacani tak jak trzeba, co przełoży się na ich większe zaangażowanie w pracę.

Problemy powoduje to, że ludzie otrzymują niewiele informacji o wynagrodzeniach bezpośrednio od swojej firmy – 43 proc. podpytuje kolegów pracujących na tym samym stanowisku, a 45 proc. co najmniej raz w roku odwiedza strony płacowe. Mniej niż jedna trzecia pracowników uważa, że ​​ich organizacja traktuje priorytetowo równość wynagrodzeń, więc potrzeba więcej komunikacji na ten temat, by poprawić zaufanie – twierdzą eksperci.

Kiedy firmy edukują pracowników na temat sposobu ustalania płac, ich zaufanie do organizacji wzrasta o 10 proc., a postrzeganie równości wynagrodzeń o 11 proc. – ustalił Gartner.

———————————————————————————–

Ankietę Gartnera przeprowadzono wśród 3523 pracowników w II kw. 2022 r.