Tylko 11 proc. MŚP kończy inwestycje IT
Mają problem z fachowcami, funduszami i czasem potrzebnym na wdrożenia.
Ponad połowa małych firm dużą część budżetu IT wydaje na bieżące utrzymanie, a nie na modernizację.
Tylko 11 proc. MŚP zakończyło całość lub większość planowanych inwestycji IT – według raportu Polcomu.
„Widzimy, że wiele organizacji, mimo ambitnych planów, napotyka na bariery związane z brakiem specjalistów i odpowiednich zasobów finansowych” – komentuje Anna Kulikowska, dyrektor działu sprzedaży w Polcomie.
Brakuje fachowców i czasu
Główne bariery, jak wynika z badania, to niedobór kompetencji cyfrowych i specjalistów, na które wskazuje 66 proc. menedżerów IT. Przy tym w 53 proc. średnich przedsiębiorstw brak czasu opóźnia wdrożenia. Problemy kadrowe w IT przekładają się na niemożność pełnej realizacji projektów, które wymagają zaawansowanej wiedzy i zaangażowania.
Małym firmom nie wystarcza pieniędzy
Małe firmy dodatkowo borykają się z brakiem funduszy na modernizację infrastruktury informatycznej. Otóż 56 proc. z nich wskazuje, że duża część ich budżetu IT jest przeznaczana na bieżące utrzymanie i wynagrodzenia, co blokuje inwestycje w rozwój. Brak odpowiedniego finansowania często prowadzi do nietrafionych projektów, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Analityka, cyberbezpieczeństwo, chmura są w centrum inwestycji
Mimo tych trudności, firmy nie rezygnują z dalszych inwestycji. W latach 2024-2026 w centrum zainteresowania znajdują się rozwiązania z obszaru zaawansowanej analityki danych (81 proc. wskazań) i cyberbezpieczeństwa (64 proc.). Przedsiębiorstwa dostrzegają też potencjał chmury obliczeniowej – 62 proc. planuje inwestycje w tę technologię. Głównymi powodami są większa skalowalność (73 proc.) i wydajność (56 proc.) rozwiązań cloud.
MŚP będą otwarte na pomysły na efektywną cyfryzację
Wniosek ekspertów z tych danych jest taki, że dla firm, które zmagają się z barierami, kluczowym wyzwaniem na nadchodzące lata będzie nie tyle sama chęć inwestowania, ile znalezienie sposobów na efektywne przeprowadzenie cyfryzacji, w sposób, który maksymalizuje zyski przy minimalnym ryzyku.
———————————————————————————————-
Dane pochodzą z raportu Polcomu „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026. Inwestycje IT, chmura i nowe technologie”.
Podobne aktualności
IT w małych firmach nie spełnia oczekiwań biznesu
Takiego zdania jest 59 proc. badanych. Wskazują na dług technologiczny, który może być impulsem do inwestycji.
W połowie firm inwestycje w IT nie osiągnęły celów
Brak strategii i fachowego doradztwa przeszkadza w digitalizacji.