Sprzedaż dysków twardych spadła w I kw. 2019 r. o 19 proc. wobec analogicznego okresu 2018 r. – informuje Storage Newsletter w oparciu o dane Trendfocus. Według nich w minionym kwartale światowy rynek wchłonął 77 mln HDD. Trójka największych producentów odnotowała wyraźne spadki. Liderem z ponad 40-procentowym udziałem jest Seagate, który w I kw. br. sprzedał ok. 14 proc. mniej nośników niż rok wcześniej. Za nim jest WD razem HGST (ok. -25,5 proc.) i Toshiba (-ok. 10 proc.).

O ile drastycznie zmniejszył się popyt na nośniki konsumenckie, to więcej – o blisko 1 mln szt. niż w IV kw. ub.r. – sprzedano dysków klasy enterprise (w sumie ok. 11,5 mln). Największy udział w rynku HDD mają natomiast 2,5-calowe dyski do notebooków (37 mln).

Powodem spadków są zarówno problemy z zaopatrzeniem w procesory Intela, co zmniejszyło produkcję komputerów, jak i coraz szersze zastosowanie SSD. W 2021 r. dostawy SSD mają przewyższyć HDD, ale w ub.r. tylko 15 proc. PC działało z nośnikami półprzewodnikowymi – według Avast.

Z kolei w 2018 r. łączna sprzedaż SSD i HDD w przeliczeniu na pojemność nośników wzrosła o 21 proc., do rekordowego poziomu 912 eksabajtów – podał Businesswire na podstawie danych Trendfocus. W tym znaczną większość, 800 eksabajtów, miały HDD, głównie dzięki wykorzystaniu dysków o dużej pojemności w centrach danych oraz do monitoringu wideo.