Sklepy internetowe www.strefazakupow.net, www.przecenione.net i www.miedianet24.net kusiły atrakcyjnymi cenami AGD i elektroniki. Jednak klienci, którzy zapłacili za zakupy, nigdy nie otrzymali zamówionego towaru. Oszustwa miały miejsce w latach 2017 – 2018 – ustaliła opolska policja.

Do sądu okręgowego w Opolu miejscowa prokuratura skierowała akt oskarżenia w tej sprawie, obejmujący 13 osób. Mają zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia.

SMS-y z „dopłatą”

Jak ustalili śledczy, oszuści najpierw przekazywali osobom, które zdecydowały się na zakupy w wymienionych sklepach, numery kont do przelewu należności.

Po pewnym czasie zmienili sposób działania. Wysyłali do przypadkowych osób sms-y z informacją o konieczności niewielkiej dopłaty (od jednego do kilku złotych) do zamówionego towaru. Można jej było dokonać poprzez otwarcie załączonego linku.

Ci, którzy dali się nabrać na ten numer, przelewali w istocie dużo większe kwoty niż te wskazane w sms-ie. Policja stwierdziła, że link zawierał zakodowane dane dotyczące kwoty przelewu, które „podstawiały się” do dokonywanej płatności. Ofiary zamiast kilku złotych płaciły oszustom nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Pieniądze trafiały na rachunki bankowe założone na „słupy”, które dostawały od grupy ok. 100 zł gratyfikacji za jedno konto.

Gang o międzynarodowym zasięgu

Szajka miała charakter międzynarodowy. Jak ustalono, werbunkiem „słupów” zajmowali się m.in. Michał K. oraz obywatel Ukrainy Andriej A. Byli oni pośrednikami, a elektroniczny dostęp do rachunków przekazywali osobom przebywającym za granicą. Według śledczych oszustwa popełniano z wykorzystaniem serwerów działających poza Polską.

Rolą Andrieja A. było również wypłacanie z bankomatów pieniędzy pochodzących z oszustw i wpłacanie ich na dalsze rachunki. Kupowano za nie również kryptowaluty.

Oszukali na 0,5 mln zł. Ale to nie wszystko

Akt oskarżenia obejmuje transakcje zrealizowane na szkodę ponad 200 osób na łączną kwotę ponad 0,5 mln zł. W toku śledztwa zabezpieczono ponad 130 tys. zł.

Reszta grupy nadal poszukiwana

Jak zaznacza prokuratura, akt oskarżenia nie obejmuje wszystkich ujawnionych oszustw i ustalonych sprawców, ponieważ kilku z nich nie udało się zatrzymać. Ich sprawę wyłączono do odrębnego postępowania. Są oni poszukiwani (także z wykorzystaniem europejskiego nakazu aresztowania).