Wydatki na nowe kategorie urządzeń, jak sprzęt do inteligentnego domu, urządzenia do noszenia (wearables) i zestawy AR/VR odnotują dalszy silny wzrost – przewiduje IDC.

Łączna wartość sprzedaży tych trzech grup produktów osiągnie do końca tego roku 372,1 mld dol. i wzrośnie do 542,8 mld dol. do końca 2025 r. – zgodnie z prognozą. Co roku wynik powinien być ponad 11 proc. na plusie

Liczby robią wrażenie, a trzeba pamiętać, że chodzi o produkty obecne na masowym rynku mniej więcej od dekady. Przewiduje się, że o ich rosnącej popularności będzie decydować coraz szerszy wybór urządzeń, spadające ceny jak również lepsze doświadczenia użytkowników.

Firmy na dobre wchodzą w AR/VR
Według prognozy sprzęt do rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej odnotuje w nadchodzących latach najszybszy wzrost sprzedaży – aż o o ok. 70 proc. co roku, w związku z wejściem na rynek nowych urządzeń od coraz większej liczby dostawców, jak i ciepłym przyjęciem wśród nowych użytkowników. Pamiętajmy jednak, że to zdecydowanie najmniejszy rynek z trzech omawianych.

Jak stwierdzono, firmy wyszły już poza badanie tematu i projekty pilotażowe AR/VR, przechodzą obecnie do wdrożeń na większą skalę. W przypadku konsumentów popyt będą generować gry AR/VR.

Przewiduje się, że już w 2021 r. zestawy VR odnotowują silny wzrost zarówno wśród nabywców indywidualnych, jak i komercyjnych. Pojawia się coraz więcej przypadków zastosowań w obu segmentach. Obecnie zestawy AR koncentrują się na zastosowaniach firmowych, ale prognozowany jest wzrost popularności tej technologii zorientowanej na konsumenta, gdy duże firmy wejdą na rynek z nowymi produktami.

Inteligentny dom. Usługi kluczem do monetyzacji
Zainteresowanie smart home jest w dużej mierze powodowane potrzebami rozrywki, wygody i bezpieczeństwa. Jednak obawy konsumentów dotyczące bezpieczeństwa i prywatności, kosztów urządzeń i usług oraz niepewność gospodarcza będą hamulcem smart home – uważają analitycy.

„Podstawową siłą napędową rynku inteligentnych domów i biur są usługi” — twierdzi Adam Wright, analityk IDC.

Wyjaśnia, że to nie sprzęt da zarobić.

„Połączone produkty konsumenckie przyspieszają konsolidację wartości w usługach, jednocześnie zmniejszając marże na urządzeniach. Niepowtarzalność i jakość danych będą decydować o wartości dostawcy inteligentnego domu. Rola urządzeń będzie w dużej mierze sprowadzana do narzędzia świadczenia usług” – uważa ekspert.

Wearables. Przydatne i praktyczne
Wartość urządzeń do noszenia zwiększy się wraz z rosnącą popularnością inteligentnych słuchawek i smartwatchy – wynika z prognozy.
Jak zauważono wearables, są już trwałym elementem popytu konsumenckiego, ze względu na wygodę użycia i szereg użytecznych funkcji, od związanych ze zdrowiem i sprawnością fizyczną, poprzez komunikację po konsumpcję multimediów.

Wartość sprzedaży trzech wschodzących kategorii produktów w latach 2021 – 2025 (prognoza)

Kategoria produktówWartość sprzedaży w 2021 r. (mld dol.)Wartość sprzedaży w 2025 r. (mld dol.)Średni wzrost co roku w latach 2021 – 2025
Inteligentny dom289,933400,36410,1%
Urządzenia do noszenia (wearables)77,78106,359,9%
Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR/VR)4,34336,11268,4%
W sumie372,056542,82611,4%
Źródło: IDC