Dostawy gotowych serwerów zwiększą się o 4-5 proc. w 2022 r. – uważa TrendForce. Taki jest przynajmniej bazowy scenariusz. Ale nawet w tym negatywnym rynek będzie 3 do 4 proc. na plusie.

Dużo lepiej wypadną firmy ODM, gdzie spodziewany jest dwucyfrowy wzrost. Jednak przewidywane dodatnie globalne wyniki są związane głównie z zapotrzebowaniem na sprzęt w dużych centrach danych w Ameryce.

Nieprzewidywalny rynek

Jak zaznaczają analitycy, rynek jest nieprzewidywalny, stąd dwie prognozy.

Pierwsza zakłada, że podaż najważniejszych komponentów poprawia się. Ta mniej optymistyczna przewiduje pogorszenie dostępności.

Prognozowany wzrost o 4 – 5 proc. wynika z obecnie obserwowanej sytuacji, w której problemy z materiałami zmniejszają się z kwartału na kwartał – twierdzi TrendForce.

Wielkość dostaw serwerów w 2022 r. zależy jednak w dużej mierze od poprawy łańcucha dostaw. Jeśli pandemia będzie pod kontrolą, a logistyka wróci do normy, możliwy jest wynik 5 – 6 proc. na plusie r/r.

Pesymistyczny scenariusz (czyli 3 do 4 proc. wzrostu r/r) zakłada rozwój pandemii i ograniczenie inwestycji przez firmy.

Trzy czynniki pchają rynek w górę

Analitycy wskazują na trzy główne powody wzrostu sprzedaży serwerów w 2022 r.

Pierwszy to wprowadzenie na rynek nowych platform Intela i AMD, co może pobudzić wymianę sprzętu w firmach i budowę infrastruktury w centrach danych. Istotne jednak będzie to, czy nowości wejdą do oferty zgodnie z planem.

Drugi to przekonanie, że zmiany wywołane pandemią i nowy model pracy będzie zwiększać zapotrzebowanie na chmurę.

Ponadto państwa zacieśniają kontrolę nad suwerennością danych, co powoduje budowę mniejszych data center w różnych lokalizacjach.