Już 40 proc. Polaków użytkuje urządzenia, które są uważane za elementy inteligentnego domu – wynika z badania Somfy. Jedynie 16 proc. ankietowanych zadeklarowało, że produkty smart home nie są im znane.

Wśród użytkowników smart home osiem na dziesięć twierdzi, że jest zadowolonych z funkcjonalności urządzenia, którego używa na co dzień.

Co więcej, 60 proc. użytkowników zamierza rozbudować inteligentne systemy.

Czego najbardziej potrzebują domownicy
Najbardziej pożądane rozwiązanie smart home to system sterowania oświetleniem (22 proc.), ogrzewaniem (14 proc.), zamontowanie monitoringu (14 proc.). Co 10 osoba chciałaby wyposażyć dom czy mieszkanie w automatyczne rolety lub żaluzje – według badania Somfy.

Warto przypomnieć, że w „Raporcie o budowie domów” Oferteo.pl w 2020 r. najczęściej wybieranymi inteligentnymi rozwiązaniami w Polsce również były systemy sterowania ogrzewaniem oraz oświetleniem. Posiadało je odpowiednio 68 proc. i 64 proc. nowych domów. Na kolejnych miejscach znalazły się alarmy (58 proc.), czujniki (51 proc.) i kamery monitoringu (49 proc.).

To widoczna zmiana w stosunku do 2019 r., w którym właśnie rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo cieszyły się największą popularnością.

W kierunku integracji

Kierunkiem rozwoju smart home jest integracja wszystkich urządzeń i sterowanie nimi za pomocą aplikacji czy asystenta głosowego.

Zgodnie z wynikami badania Somfy 43 proc. posiadaczy smart home ma wszystkie urządzenia scalone w jeden system. Tylko 14 proc. nie ma żadnego urządzenia zintegrowanego z pozostałymi w jednej aplikacji sterującej.

Trzy powody inwestycji w smart home
Konsumenci inwestują w rozwiązania smart home z trzech powodów: bezpieczeństwo, ekologia oraz wzrost wartości nieruchomości dzięki rozwiązaniom smart – twierdzi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy.

Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie istotna dla właścicieli domów, którzy decydują się na zdalne sterowanie automatyką bram wjazdowych i garażowych, a także instalują wideodomofony i kamery zewnętrzne.

Z kolei właściciele mieszkań częściej wolą sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem, a także automatyzację działania wewnętrznych zasłon albo rolet.

Źródło: Newseria Biznes