Wydatki na infrastrukturę chmurową (IaaS) zwiększyły się o 41,4 proc. w 2021 r. – ustalił Gartner. To sporo, biorąc pod uwagę wielkość rynku. Oznacza to sprzedaż większą o przeszło 26 mld dol. niż w 2020 r. (do blisko 91 mld dol.).

„Rynek IaaS stale rośnie, ponieważ natywna chmura staje się podstawową architekturą dla nowoczesnych obciążeń” — twierdzi Sid Nag, wiceprezes Gartnera.

Jak przekonuje, chmura wspiera skalowalność i możliwości komponowania, których wymagają zaawansowane technologie i aplikacje. Jednocześnie odpowiada na potrzeby firm w takich obszarach jak suwerenność, integracja danych i lepsze wrażenia klientów (user experience).

Nadchodzi następna faza rozwoju IaaS

Analityk wskazuje czynniki, które nadal będą ciągnąć rynek w kolejnym etapie rozwoju IaaS: doświadczenia klientów, wyniki związane z rozwiązaniami cyfrowymi oraz świat wirtualny.

„Wschodzące technologie, które mogą pomóc firmom w zbliżeniu doświadczeń do ich klientów, takie jak Metaverse, chatboty i cyfrowe bliźniaki, będą wymagały infrastruktury hiperskalowej, aby sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie mocy obliczeniowej i pamięci masowej” – wyjaśnia Sid Nag.

Szansa dla lokalnych graczy

Jednocześnie zauważa, że regionalne ekosystemy chmury stają się coraz ważniejsze ze względu na sytuację geopolityczną na świecie, a także wymogi prawne i zgodności. W jego ocenie stwarza to szansę dla dostawców, którzy mają silną pozycję regionalną.

Wielka piątka dominuje

Obecnie jednak na rynku IaaS dominuje pięciu graczy, którzy mają w sumie ponad 80 proc. rynku i ten udział rośnie.

Amazon utrzymał pierwszą pozycję z 38,9 proc. udziału. Za nim są Microsoft, Alibaba, Google i Huawei.

Microsoft coraz bliżej AWS

Zwrócono uwagę na przewagi Microsoftu – ponieważ wiele organizacji już polega na jego oprogramowaniu i usługach, platforma Azure jest w stanie wykorzystać możliwości na prawie każdym rynku wertykalnym. Koncern ponownie zbliżył się do AWS, rosnąc o ponad 50 proc. r/r.

Co ciekawe, Alibaba uplasowała się w top 3 IaaS, dzięki silnej pozycji w Azji. Jest liderem na chińskim rynku chmury, ma również szansę zostać wiodącym regionalnym dostawcą w innych dużych krajach, a także na rynkach wschodzących, w czym pomaga silna pozycja w e-commerce.

Partnerzy pomogli Google Cloud

Google Cloud odnotował natomiast najwyższy wskaźnik wzrostu wśród pięciu największych (+63,7 proc. r/r w 2021 r.).

To według analityków m.in. efekt innowacji, takich jak sztuczna inteligencja i technologie kontenerowe, oraz rozszerzania ekosystemu partnerów w celu dotarcia do szerszej bazy klientów.

Huawei osłabł w 2021 r. po dwóch latach z rzędu wzrostu o ponad 200 proc., ale utrzymał pozycję nr 5.

Według Gartnera chiński koncern poczynił znaczne inwestycje w swój ekosystem IaaS w ciągu ostatnich dwóch lat, a dzięki strategii oprogramowania open source i wsparcia partnerów był w stanie zapewnić rozszerzoną ofertę dla uczelni, programistów i start-upów.

Najwięksi dostawcy infrastruktury chmurowej

Źródło: Gartner