Trzy najczęściej atakowane sektory w Polsce
Ten niepokojący ranking jest inny niż na świecie.
Botnet kradnący dane uwierzytelniające był najczęściej wykrywanym zagrożeniem.
W Polsce we wrześniu br. cyberprzestępcy najczęściej atakowali sektor użyteczności publicznej, administracyjno-wojskowy i finansowy – według danych Check Pointa.
Nieco inaczej wygląda podobne zestawienie na świecie, gdzie we wrześniu 2024 roku edukacja i badania naukowe były najczęściej atakowane, a za nimi uplasowała się administracja i opieka zdrowotna.
Botnet kradnący dane najgroźniejszy w polskiej sieci
Najczęściej spotykanym zagrożeniem w polskiej cyberprzestrzeni w minonym miesiącu był Androxgh0st – botnet, który atakuje platformy Windows, Mac i Linux, kradnąc dane uwierzytelniające, np. z kont AWS i Twilio. Wpłynął na 4,2 proc. polskich przedsiębiorstw i organizacji. Na świecie był on numerem 2, a nr 1 FakeUpdates (SocGholish), dotykający 7 proc. organizacji globalnie. Jest to downloader, który przed uruchomieniem zapisuje na dysku złośliwy kod, co prowadzi do dalszych infekcji.
Nr 3 na świecie był FormBook – infostealer, który kradnie dane z przeglądarek, wykonuje zrzuty ekranu, monitoruje klawisze, potrafi ściągać i uruchamiać pliki na zainfekowanym komputerze.
Kto atakuje ransomware
We wrześniu najczęściej atakującą grupą ransomware był RansomHub, odpowiedzialny za 17 proc. wykrytych ataków. Jest to Ransomware-as-a-Service (RaaS), która zyskał na znaczeniu w 2024 roku, atakując różne systemy, w tym VMware ESXi. Kolejne zagrożenia na liście to Play z 10 proc. (atakuje sektory infrastruktury krytycznej) i Qilin z 5 proc. (RaaS, koncentruje się na dużych przedsiębiorstwach, opiece zdrowotnej i edukacji).
Podobne aktualności
Warszawa – centrum obrad ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego. Check Point Security Day 2024!
Eksperci IT oraz bezpieczeństwa sieciowego z całego kraju i Europy spotkają się 7 listopada br. podczas konferencji Check Point Security Security Day 2024.
Brak zasobów i kompetencji największym problemem w cyberodporności
Tylko 14,5 proc. firm najwięcej swoich zasobów i pieniędzy przeznacza na cyberbezpieczeństwo.
Szefom grożą kary za skutki cyberataków
51 proc. respondentów badania Fortinetu wyjawiło, że szefowie w ich firmach byli narażeni na grzywnę, utratę stanowiska lub więzienie po udanym cyberataku.