Trzy branże zapewnią 45 proc. wydatków na AI w ciągu 5 lat
"Bariery wdrażania AI na dużą skalę będą maleć” - twierdzi wiceprezes.
Wydatki na generatywną AI będą mniejsze niż łączna suma wszystkich innych aplikacji sztucznej inteligencji.
Światowe wydatki na sztuczną inteligencję, w tym na aplikacje obsługujące AI, infrastrukturę oraz powiązane usługi IT i biznesowe, zwiększą się ponad dwukrotnie do 2028 r., osiągając 632 mld dol. – prognozuje IDC.
Włączenie AI, a w szczególności generatywnej AI, do szerokiej gamy produktów spowoduje średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) wynoszącą 29 proc. w latach 2024-2028.
„Transformacje oparte na AI przyniosły namacalne wyniki biznesowe i wartość organizacjom na całym świecie, a one budują swoje strategie AI wokół doświadczeń pracowników, zaangażowania klientów, procesów biznesowych i innowacji branżowych” – twierdzi Ritu Jyoti, wiceprezes grupy i dyrektor generalny ds. badań nad AI i danymi w IDC.
„Dzięki innowacjom w zaufanych narzędziach i technologiach AI oraz lepszej interakcji między człowiekiem a maszyną, bariery wdrażania AI na dużą skalę będą maleć” – utrzymuje wiceprezes.
Branże, które nie poskąpią na AI
Oczekuje się, że branżą, która wyda najwięcej na rozwiązania AI do 2028 r., będą usługi finansowe (ponad 20 proc. udziału w rynku). Następny w kolejności jest sektor oprogramowania i usług IT oraz handel detaliczny.
Łącznie te trzy sektory zapewnią ok. 45 proc. wszystkich wydatków na AI w ciągu najbliższych 5 lat. Natomiast branże, które najszybciej powinny zwiększać inwestycje w AI, to usługi biznesowe i osobiste (średnio o 32,8 proc. co roku – CAGR) oraz transport i wypoczynek (31,7 proc. CAGR). Aż 17 z 27 branż uwzględnionych w raporcie będzie cechowało się 5-letnim tempem wzrostu większym niż 30 proc. – według prognozy IDC.
Generatywna AI modna, ale nie największa
Podczas gdy generatywna AI przykuła uwagę, wydatki na jej rozwiązania będą mniejsze niż łączna suma wszystkich innych aplikacji AI, takich jak uczenie maszynowe, głębokie uczenie się oraz automatyczne rozpoznawanie mowy i przetwarzanie języka naturalnego.
Wydatki na generatywną AI będą rosły o prawie 60 proc. co roku
Jednak szybki wzrost inwestycji w GenAI pozwoli tej kategorii wyprzedzić pod względem dynamiki cały rynek AI, przy średnim wzroście co roku wynoszącym 59,2 proc. IDC spodziewa się, że do 2028 r. nakłady na generatywną AI osiągną 202 mld dol., co stanowi 32 proc. całkowitych wydatków na sztuczną inteligencję.
Software największą kategorią
Oprogramowanie będzie największą kategorią wydatków, stanowiąc ponad połowę całego rynku AI przez lat 2024 – 2028. Dwie trzecie wszystkich środków na oprogramowanie pójdzie na aplikacje obsługujące AI i platformy sztucznej inteligencji, a pozostała część zostanie przeznaczona na rozwój i wdrażanie aplikacji AI oraz na oprogramowanie infrastruktury systemowej AI.
Wydatki na sprzęt AI, w tym serwery, pamięć masową oraz IaaS będą kolejną największą kategorią.
IT i usługi biznesowe odnotują nieco szybsze tempo wzrostu niż sprzęt ze wskaźnikiem CAGR wynoszącym 24,3 proc. Dla porównania, oprogramowanie AI osiągnie 5-letni średni wynoszący przeciętnie 33,9 proc. co roku.
Podobne aktualności
Mieszane wyniki sprzedaży przełączników
Centra danych inwestują w switche o coraz większej prędkości. Cisco straciło sporą część udziału w rynku.
Wydatki na edge computing będą rosły dwucyfrowo do 2028 r.
„W tej podróży dostawcy usług odegrają kluczową rolę" - twierdzi ekspert.