Sprzedaż przełączników kampusowych zwiększyła się o 7 proc. w I kw. 2022 r. – według Dell’Oro Group. Pomimo ciągłych problemów w łańcuchu dostaw, był to czwarty z rzędu kwartał wysokiego wzrostu (wcześniej bywał nawet dwucyfrowy).

Za cały wzrost sprzedaży w I kw. 2022 r. odpowiadają duże przedsiębiorstwa. Wygląda na to, że dostawcy traktowali priorytetowo większych klientów. Zakupy przełączników w MŚP spadły.

Wysokomarżowy sprzęt priorytetem

W ujęciu ilościowym, biorąc pod uwagę ilość dostarczonych portów, wynik był podobny jak przed rokiem, co sugeruje wyższe średnie ceny sprzedaży. Jest to też pochodną zmiennej podaży.

„Producenci czasami sprzedają sprzęt z wyższej półki w zależności od dostępności. Dodatkowo traktują priorytetowo produkcję urządzeń z wyższą marżą” – wyjaśnia Sameh Boujelbene, starszy dyrektor w Dell’Oro Group.

Dostawy portów 2,5 Gb/s oraz 5,0 Gb/s spadły w ciągu kwartału, głównie z powodu ograniczeń podaży.

Problemy z dostawami powodują, że producenci podnoszą ceny przełączników, jednak wyższe stawki będą znacząco wpływać na wyniki na rynku dopiero w dalszej części roku, ze względu na wydłużone czasy realizacji – uważają eksperci.

Arista, H3C, Juniper zyskują
Większość producentów była w stanie zwiększyć swoje przychody w I kw. 2022 r. Jednak Arista, H3C i Juniper rośli najszybciej, zyskując ponad pół punktu udziału w rynku. H3C po raz kolejny wyparło Huawei jako lidera przychodów w Chinach.

Warto przypomnieć, że jeszcze lepiej w I kw. 2022 r. wypadła sprzedaż przełączników do centrów danych, która była 16 proc. na plusie rok do roku. Także na tym rynku Arista, H3C, Juniper generowały większość wzrostu.