Używanie własnego sprzętu konsumenckiego do pracy (co Trend Micro nazywa konsumeryzacją) to zjawisko coraz bardziej rozpowszechnione. Takie praktyki są korzystne dla pracodawcy – wydłuża się realny czas pracy (bo ludzie zajmują się sprawami służbowymi także w domu, w podróży), podwładny jest dostępny niemal na okrągło, zwiększa się szybkość reakcji na różne zdarzenia (w handlu np. szybciej można odpowiedzieć na pytania czy zamówienia klientów). Poza tym firma oszczędza na sprzęcie (bo kupił go pracownik) i oraz kosztach jego użytkowania. Przechowywanie ważnych danych na prywatnym urządzeniu jest jednak niebezpieczne, bo np. pracownik może zgubić smartfona albo padnie ofiarą cyberprzestępców, bo zwykle nie ma tak dobrych zabezpieczeń jakie obowiązują w firmie.

Według badania przeprowadzonego przez Trend Micro wśród specjalistów IT w przedsiębiorstwach, 80 proc. z nich jest zdania, że obecność danych firmowych na prywatnych urządzeniach przenośnych zwiększa ryzyko ataku, a pracownikom można pozwolić na ich stosowanie, o ile mają odpowiednie zabezpieczenia (79 proc.). Tym niemniej 74 proc. respondentów pozwala na korzystanie z osobistego sprzętu do czynności związanych z pracą. Producent antywirusów zauważa, że ludzie i tak będą sięgać po swój własny sprzęt do pracy, bez względu na wymagania pracodawcy. W tym kontekście coraz większe niebezpieczeństwo grozi np. ze strony użytkowników smarftonów. Według Trend Micro liczba szkodliwych aplikacji, zwłaszcza na Androida, lawinowo rośnie (w końcu 2012 r. w obiegu będzie ich 129 tys.).

Jak firmy mogą się chronić? Najlepiej przechowywać ważne dane w chmurze (pracownicy mogą się nimi wymieniać, poza tym informacje ze skradzionego czy zgubionego urządzenia nie przepadną). Warto używać telefonów zabezpieczonych hasłem, z modułem GPS, aby można było je namierzyć w razie kradzieży. Niezmiernie istotny jest jednakże zdrowy rozsądek, czyli np. przypominanie podwładnym, żeby nie ściągali aplikacji z niepewnych źródeł i nieznanych dostawców, nie klikali bezmyślnie w nieznane linki w wiadomościach e-mail.
Potrzebne jest oczywiście wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń. Wśród badanych przez Trend Micro specjalistów IT 71 procent uważa, że połączenie ochrony urządzeń mobilnych i systemu zarządzania takim sprzętem stanowi najlepszy środek zaradczy w obliczu zagrożeń związanych z konsumeryzacją. Takim rozwiązaniem ma być według producenta Trend Micro Mobile Security 7, system, który chroni komputery oraz urządzenia z Androidem, Symbianem, Blackberry, iPhone’y, iPady. Administrator może np. blokować dostęp do sieci i aplikacji użytkowników sprzętu mobilnego, zdalnie kasować dane na zgubionych lub skradzionych urządzeniach. Zabezpieczeniami zarządza się z pomocą jednej konsoli.