Dział enterprise McAfee oraz firma FireEye połączyły się w jeden podmiot pod nazwą Trellix. Oba biznesy zostały przejęte w 2021 r. przez grupę private equity STG (Symphony Technology Group) odpowiednio za 4 mld dol. oraz za 1,2 mld dol.

Trellix skoncentruje się na rozwiązaniach XDR (extended detection and response). Natomiast rozwiązania SASE od McAfee zostaną wydzielone przez STG w osobną spółkę. To portfolio obejmie narzędzie brokera dostępu do chmury (CASB), bezpieczną bramę internetową (SWG) i aktywa dostępu zero-trust networks (ZTNA).

„XDR będzie głównym sposobem myślenia klientów o architekturze w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat” – utrzymuje Bryan Palma, CEO nowej firmy, a wcześniej wiceprezes FireEye ds. strategii produktowej.

Z jego zapowiedzi wynika, że nowy podmiot nie będzie jedynie prostą kontynuacją dwóch oddzielnych wcześniej firm, ale zapewni nową jakość.

„Wiele rzeczy, które robimy, bardzo różni się od tego, co każda z firm zrobiła w przeszłości” – mówi CEO – „Większość naszych konkurentów posiada rozwiązania punktowe. Mają tylko małe kawałki układanki” – twierdzi.

Według niego portfolio obu firm jest komplementarne. Np. planowane jest połączenie silnika sandboxingu FireEye MVX z funkcjami systemu zapobiegania włamaniom (IPS) McAfee Enterprise i sprzedawanie ich razem klientom.

Takie są zapowiedzi, natomiast warto przypomnieć, że w ub.r. przychody obu połączonych obecnie podmiotów wykazywały stagnację, pomimo wzrostu wydatków na cyberbezpieczeństwo na rynku. 

CEO zapowiada „lukratywne i agresywne” programy dla partnerów

„Zamierzamy zrobić duże wrażenie w kanale sprzedaży” — zapowiada Bryan Palma w CRN USA. – „Chcemy, aby dzięki naszej wielkości programy w kanale sprzedaży były jak najbardziej lukratywne i agresywne”.

W sumie Trellix zatrudnia 4 – 4,5 tys. osób, a roczne obroty wynoszą 1,7 mld dol.

Najpierw czas na konsolidację zespołów

Globalnym szefem kanału sprzedaży Trellixa został Britt Norwood, wcześniej odpowiadający za sprzedaż partnerską i komercyjną w McAfee Enterprise. Na początek zajmie się integracją zespołów ds. partnerów obu połączonych firm. Ten proces ma zakończyć się w I poł. 2022 r.

Z kolei Adam Philpott, wcześniej lider McAfee EMEA, jako chief revenue officer Trellix otrzymał zadanie połączenia działów sprzedaży FireEye i McAfee Enterprise.

IDC: Trellix ma możliwości, by być silnym graczem
„XDR radykalnie poprawia skuteczność zabezpieczeń, a dostawcy, którzy mogą spełnić taką obietnicę, zdobędą udział w rynku” — uważa Frank Dickson, wiceprezes ds. produktów cyberbezpieczeństwa w IDC. – „Jednak integracja kontekstu i dostarczanie wyników wymaga zasobów i pracy. Jest to ogromny wysiłek, który jest możliwy dzięki odpowiedniemu partnerowi w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki połączonemu portfolio produktów, które obejmują punkty końcowe, sieć, przesyłanie wiadomości, ochronę danych i usługi w chmurze, Trellix ma imponujące multitechniczne portfolio, aby zaadresować obietnicę XDR”.