Decydenci w firmach spodziewają się, że ich biznesy będą się zmieniać w najbliższych latach. Co ciekawe, znacznie więcej niż rok wcześniej oczekuje transformacji technologicznej swoich organizacji w ciągu najbliższych 3 – 5 lat. Takiego zdania jest 68 proc. respondentów w badaniu Mazars przeprowadzonym w końcu ub.r. Jest to o 18 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Przekształcenia związane z IT są najbardziej oczekiwane przez decydentów w firmach w najbliższych latach. Na drugim miejscu (62 proc.) znalazła się transformacja strategii zrównoważonego rozwoju. Również w tym przypadku jej znaczenie wyraźnie poszło w górę w ciągu roku (także o +18 pkt proc).

82 proc. zwiększy inwestycje w IT

Większość liderów (53 proc.) uważa, że trendy w obszarze IT i innowacji będą miał największy wpływ na ich przedsiębiorstwa w najbliższych 3 latach. Większy nawet, niż zjawiska zachodzące w gospodarce (47 proc.) i wymagania regulacyjne (34 proc.).

Dlatego IT jest dla nich priorytetem: aż 82 proc. pytanych decydentów planuje zwiększyć inwestycje w utrzymanie i rozwój systemów IT.

Połowa wierzy w przyszłość pracy zdalnej

Za największe zmiany w czasie pandemii pytani szefowie uznali rozwój pracy zdalnej i jej elastycznego modelu (50 proc.) oraz znaczenia cyberbezpieczeństwa (44 proc.). Połowa pytanych uważa, że praca zdalna pozostanie i zmieni ich biznesy w długim terminie.

Są przekonani o dobrej ochronie

Dyrektorzy mają świadomość zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego, bo zdaniem 54 proc. ryzyko dla ich organizacji wzrosło w ciągu minionych 12 miesięcy. Ponad jedna trzecia (35 proc.) doświadczyła znaczącego naruszenia danych w ciągu poprzedniego roku.

Jednak spora większość ma dobre samopoczucie w kwestii ochrony informatycznej – 68 proc. twierdzi, że ich dane są całkowicie chronione, a 29 proc. że częściowo.


Badanie przeprowadził GQR Research dla międzynarodowej firmy doradczej Mazars we wrześniu ub.r. Wzięło w nim udział ok. 1,1 tys. dyrektorów C-suite z całego świata, w tym ok. 700 CEO różnych branż. Polskę reprezentowało 36 respondentów.