Prognoza dotyczy ceny za 1 GB w nośnikach 3,5-calowych HDD, które pracują z prędkością 7200 obr./min., w porównaniu do dysków SSD o tej samej pojemności.

Zdaniem Yasuo Naruke, który kieruje działem półprzewodników i pamięci w Toshibie, trend wymiany HDD na SSD przyspieszy zarówno w przypadku produktów konsumenckich, jak biznesowych. Według niego obecnie cena za 1 GB SSD z wyższej półki jest podobna, co 2,5-calowego nośnika talerzowego o prędkość 15 tys. obr./min., zaś już w 2016 r. 1 GB szybkiego napędu SSD będzie tańszy. Z kolei w 2021 r. stawka za 1 GB SSD powinna spaść poniżej poziomu cenowego za 1 GB 2,5-calowego dysku HDD o prędkości 10 tys. obr./min. Dlatego firma spodziewa się, że po 2015 r. wiele centrów przetwarzania danych rozpocznie wymianę HDD, które cechuje prędkość pracy 10 oraz 15 tys. obr./min., na dyski SSD.

Zdaniem menedżera, aby sprostać przyszłym oczekiwaniom rynku, potrzebne będą nowe linie produkcyjne pamięci NAND. Firma ma ocenić, ile nowych fabryk, umożliwiających zwiększenie podaży dysków SSD, będzie trzeba zbudować.