Globalna firma inwestycyjna CVC Capital Partners chce przejąć Toshibę za 20 mld dol.

Japońska korporacja potwierdziła, że wpłynęła wstępna oferta. Po uzyskaniu dalszych szczegółów będzie ona analizowana.

Na wieść o ofercie akcje Toshiby osiągnęły najwyższą wartość od 4 lat, gdy korporacja była pogrążona w kryzysie, spowodowanym głównie nieudaną acz kosztowną inwestycją w energetykę jądrową w USA.

Aby ratować budżet, japońska firma licząca sobie już 145 lat sprzedała szereg działów, w tym sprzętu medycznego, komputerowy, a przede wszystkim perłę w koronie – biznes półprzewodników i SSD (obecnie działa pod marką Kioxia).

Toshibą wstrząsnął też skandal z oszustwami księgowymi (okazało się, że przez kilka lat zawyżano zyski) i wymierzona za ten proceder kara.

Aktualny szef przyszedł z CVC

Co istotne w kontekście informacji o możliwej megaofercie (byłby to największy zakup w historii CVC i największy od 7 lat dokonany przez private equity), aktualny CEO Toshiby, Nobuaki Kurumatani, był poprzednio szefem japońskiego biura CVC Capital Partners (główna siedziba znajduje się w Luksemburgu).

Toshiba w 2018 r. po raz pierwszy powierzyła fotel lidera menedżerowi spoza korporacji, z sektora finansowego, aby uzdrowić sytuację spółki.

Bloomberg wskazuje natomiast, że zaangażowanie Toshiby w wiele branż mogłoby utrudnić zgodę japońskiego regulatora na przejęcie przez europejski podmiot.

Żabka i PKP Energetyka
CVC Capital Partners to globalna firma zajmująca się doradztwem inwestycyjnym i private equity. Założona w 1981 r. firma CVC zarządza aktywami o wartości 117,8 mld dol. i zaangażowanymi środkami w wysokości 161,9 mld dol. Sieć private equity CVC obejmuje 23 biura na całym świecie, w tym w Polsce. W 2017 r. CVC Capital Partners zainwestował w sieć Żabka za ponad 1 mld zł. Inną inwestycją w Polsce jest PKP Energetyka.