Obiektem transakcji ma być fabryka w Hangzhou, zbudowana w 2003 r. jako największa na świecie montownia laptopów. Jej wydajność w 2004 r. określono na 2,4 mln urządzeń rocznie. Zakład powstał w czasie, gdy Toshiba należała do pierwszej trójki światowych producentów przenośnych PC.

Obecnie Toshiba bada zainteresowanie zakupem zakładu przez tajwańskich producentów ODM (original design manufacturer) – według źródeł Digitimes. O chętnych do przejęcia fabryki może być jednak trudno, bo ODM i tak dysponują wolnymi mocami produkcyjnymi. W ocenie informatorów z firm z łańcucha dostaw Toshibie będzie łatwiej sprzedać fabrykę razem z innym biznesem, zwłaszcza IoT i komputerami przemysłowymi. Producenci ODM są zainteresowani takimi transakcjami.

Dwóch producentów – Compal i Winstron – zainwestowało w tajwańskie firmy Avalue Technology oraz Arbor Technology, specjalizujące się w komputerach przemysłowych, aby poszerzyć swoją ofertę. Z kolei inny dostawca ODM, Inventec, utworzył joint venture z Advantechem.

Według medialnych doniesień Toshiba od miesięcy negocjuje z Fujitsu i Vaio połączenie biznesów PC. Ponieważ jednak strony dotąd nie doszły do porozumienia (z rozmów wycofało się prawdopodobnie Vaio), japoński producent planuje sprzedaż swojej fabryki komputerów – twierdzą informatorzy z azjatyckich firm z łańcucha dostaw.