Co najmniej co piąty fachowiec w branży IT w regionie CEE specjalizuje się w backendzie – według badania No Fluff Jobs, przeprowadzonego w Polsce, Czechach, na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie.

Ludzie od backendu zajmują się silnikiem aplikacji lub witryny i odbywającymi się w nich operacjami.

W Polsce stanowią oni 20,2 proc. ludzi IT. Ich odsetek jednak największy jest w Czechach, 30,7 proc. 

Na kolejnym miejscu uplasował się fullstack, w którym programiści odpowiedzialni są zarówno za procesy w aplikacji i witrynie (backend), jak i ich warstwę widoczną dla użytkownika (frontend) – tę kategorię wskazało 12,2 proc. respondentów z naszego kraju. Na Węgrzech to jednak 21,4 proc., a na Słowacji 20 proc.

Testing (8,8 proc.) w Polsce znalazł się na najniższym stopniu podium, a frontend (8 proc.) uplasował się tuż za nim.

Polacy mocni w zarządzaniu projektami i wsparciu

Testing jest mocną kategorią w Polsce, choć zauważalne jest jeszcze inne zjawisko. Polska jest jedynym z badanych krajów, gdzie zaraz za wspomnianą „żelazną czwórką IT” znajdziemy nie adminów, jak w innych krajach, lecz dwie inne, silniej reprezentowane specjalizacje: zarządzanie projektami i wsparcie IT” – podkreśla Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

80 proc. Polaków jest po studiach

Badanie No Fluff Jobs pokazało, że Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem, w którym pracują doświadczeni i wykształceni specjaliści.

W Polsce studia wyższe ukończyło blisko 80 proc. ludzi z branży.

Podobny jest ten odsetek wśród Ukraińców. W przypadku Słowaków i Węgrów, dyplom wyższej uczelni posiada odpowiednio 65,8 i 77,2 proc., a w Czechach 55,2 proc.

Polska krajem midów

Jeśli chodzi o poziom doświadczenia, w Polsce zdecydowanie przeważają osoby ze średnim stażem (31,4 proc.), seniorzy stanowią 22,1 proc. osób z branży, a juniorzy 21,6 proc. 

Co istotne, skoro w kraju dużą grupę stanowią ludzie ze średnim doświadczeniem, to niebawem zasilą grupę seniorów.

Największy jest odsetek seniorów i ekspertów u Węgrów (43,3 proc.). Ukraina reprezentuje najniższy w regionie poziom specjalistów IT z najmniejszym doświadczeniem w branży.

Połowa programistów w Polsce ma 24 – 30 lata

Jeśli chodzi o wiek programistów, to w Polsce dominują ludzie mający od 24 do 30 lat (51 proc.).

——

W badaniu wzięło udział 4185 specjalistów IT z 5 krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina).