„To najlepiej nadaje się dla MŚP”. Wartość 10 mld dol.
Analitycy wskazują rynek, który ma rosnąć co najmniej do 2027 r.

Ze względu na małe budżety i braki specjalistów małe i średnie firmy ruszą po usługowe SOC – wynika z analizy.
Rynek SOC as a Service, czyli security operations center jako usługa, będzie warty w 2027 r. 10,1 mld dol. wobec 6,1 mld dol. w 2022 r. – prognozuje MarketsandMarkets. Roczna stopa wzrostu wyniesie więc średnio 10,5 proc.
Analitycy wymieniają takie usługi SOCaaS jak ocena podatności i wykrywanie zagrożeń oraz reakcja na incydenty w ofertach w pełni zarządzanych i współzarządzanych.
Wśród czynników napędzających wzrost rynku wymieniono „kłopotliwe administrowanie” po wykryciu zagrożenia, szybkie upowszechnianie się takich zjawisk jak BYOD, CYOD (choose your own device) i praca zdalna oraz wykładniczy wzrost naruszeń bezpieczeństwa i wyrafinowania cyberataków. Jest jednak obawa, że niedobór wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w firmach będzie hamował wzrost rynku SOC as a Service.
Wydatki na reagowanie na incydenty urosną najszybciej
Jak twierdzą eksperci, głównym trendem wpływającym na rynek SOCAaS jest złożoność zaawansowanych technologii. Usługa reagowania na incydenty pomaga organizacjom radzić sobie i zarządzać nie tylko skutkami ataków, ale także zdefiniować procedury, których należy przestrzegać przed i podczas incydentów. Przewiduje się więc, że wydatki na usługi reagowania na incydenty będą zwiększać się najszybciej do 2027 r.
MŚP najbardziej zainteresują się usługowym SOC
Według prognozy w najbliższych latach wydatki małych i średnich firm (do 1 tys. pracowników) na SOC as a Service będą rosnąć szybciej niż dużych organizacji.
Takie zapotrzebowanie ma wynikać z tego, że MŚP dysponują zwykle niewielkim personelem IT i niewielkim budżetem. Usługi zarządzane zdaniem analityków stają się natomiast niezbędne takich podmiotów ze względu na wysokie ryzyko, ponieważ małe firmy nie przestrzegają żadnych formalnych zasad bezpieczeństwa.
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw cyberbezpieczeństwo jest brane pod uwagę po cyberataku – zauważa MarketsandMarkets.
Rosnące zapotrzebowanie na zabezpieczenia ze strony MŚP skłoniło dostawców do świadczenia usług po niższych kosztach – twierdzi firma analityczna.
SOCaaS najlepiej nadaje się dla MŚP, ponieważ opłacalność jest największą zaletą. Przyjęcie i akceptacja SOC jako usługi przez małe i średnie firmy pomoże im poszerzyć bazę klientów i zwiększyć wydajność biznesu – twierdzi MarketsandMarkets.
Podobne aktualności
60 mld dol. wydatków na sieci definiowane programowo
Analitycy wyjaśniają, dlaczego ich zdaniem w ciągu 5 lat rynek urośnie ponad dwukrotnie.