Euvic chce przejąć kontrolę nad eo Networks, 27 kwietnia do UOKiK wpłynął wniosek w tej sprawie.

To pierwsza z serii transakcji, jakie spółka chce przeprowadzić do końca maja, a które złożą się na największe przejęcie w sektorze IT w tym roku – tak zapowiada zarząd Euvic.

20 lat na rynku

Eo Networks to spółka z 20-letnią historią. Ma klientów w Polsce i UE. Zespół liczy ponad 200 osób rozlokowanych w 6 oddziałach w kraju. Specjalizuje się w tworzeniu i utrzymaniu rozwiązań software’owych w telekomunikacji i logistyce, a także w świadczeniu usług serwisowych na rynku korporacyjnym i w sektorze publicznym. Sprzedaje również produkty i rozwiązania, takie jak Digital Signage, urządzenia drukujące, sprzęt komputerowy i in.

Strony podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia. Zakłada on stopniowe przejęcie kontroli nad eo Networks przez Euvic. Błażej Piech (członek zarządu eo Networks) utraci wyłączną kontrolę nad spółką Gagnon, udziałowcem (41 proc.) eo Networks. Wartość transakcji nie została ujawniona. Obecnie kapitalizacja przejmowanej spółki przekracza 25 mln zł. Euvic po transakcji z ub.r. ma już 12 proc. akcji.

Wzmocnienie filara

Euvic zapowiada, że dzięki przejęciu grupa może wzmocnić filary strategii grupy – wytwarzania oprogramowania, jak i infrastruktury, osiągając liczne synergie, szczególnie w sieci serwisowej.

Euvic opiera swoją działalność na 5 kluczowych filarach: software development, body/team leasing, IT infrastructure, innovations oraz digital. W 2020 r. grupa osiągnęła ok. 650 mln zł przychodów i 50 mln zł EBITDA.

Grupa liczy, że przychód w obszarze infrastruktury IT powinien przekroczyć 200 mln zł, więc filar ten stanie się drugim największym w grupie, po software development.

Zakup będzie też kolejnym działaniem Euvic w ramach realizacji strategii Integratora 2.0, modelu biznesowym bazującym na usługach 360°, wspierając każdy etap realizacji projektów informatycznych.  

Serwis pomoże klientom

Grupa liczy na zwiększenie możliwości i efektywności własnych usług serwisowych. Dzięki temu klienci nie będą zmuszeni do szukania takiej oferty na zewnątrz.

„Dzięki tej inwestycji staniemy się  jednym z liderów na rynku usług serwisowych, a wziąwszy pod uwagę doświadczenie Euvic oraz eo Networks w zakresie wytwarzania oprogramowania wspierającego logistykę firm e-commercowych, ta transakcja znacznie zbliży grupę do pozycji lidera także na tym polu” – przekonuje Wojciech Wolny, współzałożyciel i prezes Euvic.

Dzięki nowej inicjatywie grupa Euvic zwiększa możliwości wsparcia klientów na każdym etapie wdrożenia i wytwarzania oprogramowania.  

 „Przed eo Networks otworzą się nowe możliwości biznesowe. Dzięki doświadczeniu m.in. w telekomunikacji i logistyce, będziemy wspierać firmy, które już teraz korzystają z usług Euvic. Nasza oferta wzajemnie się uzupełnia” – twierdzi Błażej Piech, prezes i największy akcjonariusz Eo Networks.

Prezes podkreśla, że nie zamierza rezygnować z zajmowanego stanowiska i wiąże swoją przyszłość z Euvic.

Ostatnio grupa Euvic objęła udziały w FFW Communication, wzmacniając 5 filar grupy – digital.

W 2020 r. eo Networks miał ok. 44 mln zł przychodów i ok. 3 mln zł zysku netto. Według ostatniego raportu dysponował ponad 21 mln zł gotówki. Spółka działa w Polsce (70 proc. biznesu) i za granicą (30 proc.), głównie jako podwykonawca innych marek (80 proc.). Umowy bezpośrednie stanowią 20 proc. ogółu.