TikTok od co najmniej kilku miesięcy jest obiektem ataków ze strony Białego Domu. Amerykańskie władze oskarżają chiński startup ByteDance o gromadzenie danych na temat użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, a następnie przekazywanie ich chińskim służbom.  Donald Trump podpisał 6 sierpnia br. dekret, który nakazał firmie ByteDance opuszczenie w ciągu 45 dni amerykańskiego rynku.

Jednocześnie media zza oceanu informowały o dużym zainteresowaniu aplikacją TikTok ze strony Microsoftu. Gdyby doszło do takiej transakcji, platforma pozostałaby nadal dostępna dla Amerykanów. I choć wszystko wskazuje na to, że sprawa znalazła swój finał, to nie jest on pomyślny dla Microsoftu.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych oświadczył, że dokona analizy propozycji umowy pomiędzy Oracle’em oraz ByteDance, w ramach której Oracle ma spełniać rolę zaufanego dostawcy technologii dla platformy TikTok. Zdaniem ByteDance, oferta złożona w Departamencie Skarbu rozwiąże obawy administracji Donalda Trumpa dotyczące bezpieczeństwa. Oczekuje się, że Oracle przejmie dane o użytkownikach TikToka, przenosząc je do własnej infrastruktury znajdującej się w USA. W ten sposób Larry Ellison zyska flagowego klienta usług chmurowych.

Współpraca z ByteDance wzmocniłaby pozycję Oracle’a wśród dostawców usług chmurowych. Między innymi dlatego, że aplikacje wideo wymagają stabilnej i niezwykle elastycznej chmury. Oracle pokazałby w ten sposób, że może wykonywać najtrudniejsze zadania w chmurze publicznej i o to właśnie chodzi – mówi Ray Wang z firmy doradczej Constellation Research.

Oracle od dziesięcioleci współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych  i ma dobre powiązania polityczne. Larry Ellison, współzałożyciel Oracle’a i największy udziałowiec koncernu, na początku bieżącego roku zorganizował w swoim domu zbiórkę pieniędzy dla prezydenta Donalda Trumpa.

TikTok jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Z aplikacji korzysta już 689 milionów osób, z czego około 100 milionów pochodzi z USA.