W listopadzie br. Tech Data Polska obchodzi swoje 30-lecie. Początkowo spółka działała pod nazwą DHI (Dom Handlowy Informatyki), który po kilku latach stał się częścią międzynarodowej grupy dystrybucyjnej i w 1994 r. został przekształcony w Computer 2000 Polska. W 1998 r. większość udziałów w tej grupie przejęła Tech Data. W rezultacie od 2001 r. działająca w naszym kraju spółka funkcjonuje pod obecną nazwą Tech Data Polska. Ostatnim ważnym wydarzeniem w historii korporacji stało się sfinalizowanie w 2017 r. przejęcia Avnet Technology Solutions, co zaowocowało rozbudową portfolio zaawansowanych rozwiązań.

Jak zauważa Mariusz Ziółkowski, Country General Manager Tech Data Polska, w ciągu trzech dekad, jakie upłynęły od momentu założenia firmy do br., na rodzimym rynku IT zmieniło się praktycznie wszystko. To czas łączący odległe epoki w sektorze informatycznym: od pojawienia się na naszym rynku pierwszych komputerów osobistych po trend cyfryzacji oraz rozwój sztucznej inteligencji.

Obecnie Tech Data Polska należy do ścisłej czołówki firm dystrybucyjnych na lokalnym rynku pod względem wielkości sprzedaży. Ma w kraju ponad 7 tys. partnerów handlowych. Według raportu ITwiz Best 100 w 2017 r. wypracowała szacunkowo ok. 1,65 mld zł przychodów. Obecnie dystrybuuje całą paletę rozwiązań, od chmury, poprzez IoT, analitykę, bezpieczeństwo IT, poprzez rozwiązania dla data center, komputery, druk, produkty mobile, smartfony, smart home, edukację, po oprogramowanie, komponenty i gaming.  

Szef Tech Data Polska przekonuje, że lokalna spółka zawsze starała się blisko współpracować z dostawcami najbardziej innowacyjnych technologii, łącząc produkty w rozwiązania i rozpowszechniając je w polskich przedsiębiorstwach. "Tego kursu nie zamierzamy zmieniać" – zapewnia Mariusz Ziółkowski.
 
Zapowiada, że w kolejnych latach dystrybutor skoncentruje się na wartości dodanej. "Będziemy pomagać w doborze rozwiązań, rozbudowywać portfolio produktowe i oferować to, co uważam, iż w obecnych czasach jest najważniejsze – bezpieczeństwo współpracy i kompetencje." – podsumowuje Mariusz Ziółkowski.