Bilans Tech Daty w II kw. roku finansowego 2018 (zakończył się 31 lipca br.) wyraźnie zawiódł inwestorów. Po ogłoszeniu wyników kurs akcji spółki zanurkował o 19 proc.

W pierwszym pełnym kwartale po przejęciu Avnet Technology Solutions (transakcję sfinalizowano w lutym br.) przychody Tech Daty były wyższe o 40 proc. niż rok wcześniej, osiągając wartość 8,88 mld dol. wobec 6,35 mld dol. To widoczny efekt wchłonięcia działu VAD Avnetu.

Marża brutto wyniosła 5,8 proc. w porównaniu do 4,98 proc. przed rokiem, również przede wszystkim dzięki Avnetowi, ale spodziewano się większej poprawy. Zysk netto wzrósł tylko o 2 proc., do 47,5 mln dol. z 46,4 mln dol. Za to koszty sprzedaży i zarządzania poszły w górę do 4,62 proc. obrotów netto z 3,84 proc. przed rokiem.

– Zysk nie był taki, jak oczekiwaliśmy – przyznaje CEO Tech Daty, Robert Dutkowsky.

Wskazuje dwie zasadnicze przyczyny. Mianowicie bilans II kw. jest według CEO w dużej mierze skutkiem niższych rabatów od producentów, z uwagi na nieosiągnięcie stawianych celów. Dutkowsky twierdzi, że chodzi o "kilku bardzo dużych vendorów". Zauważa, że w minionym kwartale wielu producentów zmieniło programy rabatowe, co wpłynęło na rentowność biznesu dystrybutora. Co więcej, kilku dużych vendorów nie wypracowało zakładanego wzrostu w II kw., co utrudniło Tech Dacie osiągnięcie celów rabatowych.

Którzy producenci sprawili Tech Dacie takie problemy? Dutkowsky nie wymienia ich z nazwy. Dla Tech Daty "bardzo dużymi" są zwłaszcza 3 firmy, które generują jedną trzecią przychodów dystrybutora w skali globalnej: Apple (12 proc. udziału w obrotach Tech Daty w II kw. br.), HP Inc (11 proc.) i Cisco (11 proc.). Ponadto po przejęciu Avnetu z pewnością zwiększyły się obroty na IBM.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który stoi za słabymi wynikami jest – jak wyjaśnia CEO – zaostrzająca się konkurencja na rynku europejskim. Wydawałoby się, że już wcześniej nie było lekko, ale teraz według szefa Tech Daty jest jeszcze trudniej. – Rynek jest bardziej konkurencyjny niż w kilku ostatnich kwartałach – twierdzi Bob Dutkowsky.

W każdym razie tym tłumaczy zjazd marży operacyjnej w Europie – stopniała o ponad połowę w porównaniu z II kw. ub.r., z 0,98 do 0,42 proc., mimo obrotów większych o 20 proc. niż rok wcześniej (4,4 mld dol., co stanowi połowę globalnych przychodów połączonych organizacji). Zysk operacyjny Tech Daty w Europie po połączeniu z Avnet TS wyniósł 18,5 mln dol. wobec 35,9 mln dol. rok wcześniej (-44 proc.). Według CEO ostra konkurencja uderzyła zarówno w biznes broadline'wy jak i komponentowy firmy.

Co Tech Data zamierza zrobić, by poprawić wyniki? CEO przekonuje, że ratunkiem jest "bardzo sprytny sposób łączenia działalności pomiędzy różnymi produktami i grupami klientów". Dutkowsky nie podał szczegółów. W prowadzeniu takiej strategii ma pomóc przejęcie Avnetu.

CEO zapewnia, że integracja Avnetu postępuje zgodnie z oczekiwaniami, choć przyznał, że są miejsca w Europie, gdzie fuzja opóźnia się z uwagi na lokalne przepisy. W ciągu 2 lat od przejęcia koszty połączonych organizacji mają spaść o 100 mln dol. rocznie.