TD Synnex, czyli największy globalny dystrybutor, jaki powstał z połączenia Tech Daty i Synnexu, podsumował kolejne trzy miesiące działalności.

Otóż w I kw. roku finansowego 2022, zakończonym 28 lutego, firma miała przychód w wysokości 15,5 mld dol., co stanowi wzrost o 1,5 proc. w porównaniu z łącznymi przychodami Tech Daty i Synnexu rok temu. Zysk operacyjny TD Synnex spadł o 12 proc., choć w ujęciu non-GAAP wzrósł o blisko 14 proc., a skorygowana EBITDA o 13,3 proc.

W porównaniu do IV kw. 2021, gdy TD Synnex działał już jako jeden podmiot, sprzedaż spadła o 0,9 proc., zysk operacyjny (222,4 mln dol.) wzrósł o 20 proc., a zysk netto (132,3 mln dol.) o 10 proc.

CEO Rich Hume komentuje dla CRN USA, że w pół roku pod fuzji wynik jest „naprawdę dobry”, a „zespoły radzą sobie całkiem dobrze, obsługują klientów i dostawców w bardzo pozytywny sposób”. Zapewnia również o „wyjątkowym poparciu” dla fuzji ze strony zarówno producentów, jak i klientów.

Zaawansowany segment rozkręca się

Szef korporacji zwraca uwagę na silny wzrost segmentu advanced solutions, w szybszym tempie niż urządzeń końcowych. Według niego widać spory popyt na serwery, pamięć masową i sieciówkę po okresie covidowego spowolnienia w wyniku opóźnień z projektami.

Spodziewa się utrzymania wyższej dynamiki w przypadku zaawansowanych rozwiązań, podczas gdy sprzedaż urządzeń końcowych będzie rosła raczej w umiarkowany sposób, po dużym skoku w czasie pandemii.

Co jest największym problemem
Według CEO główne problemy dla dystrybutora to łańcuch dostaw, ciągłe nawroty Covid-19 i niedobory fachowców, z tym że – jak stwierdza – z takimi samymi wyzwaniami muszą mierzyć się wszystkie firmy.

Wojna bez większego wpływu na firmę

Rich Hume twierdzi, że wojna na Ukrainie nie ma wielkiego wpływu na działalność TD Synnex, ponieważ dostawy do Rosji były bardzo niewielkie. Jak zapewnia, dystrybutor wstrzymał operacje zgodnie z przepisami.

Niewielka poprawa w zaległościach

CEO ocenia, że nastąpiła minimalna poprawa, jeśli chodzi o zaległości w zamówieniach. Jego zdaniem jest nieznacznie lepiej w przypadku PC, ale z drugiej strony rośnie backlog w segmencie Advanced Solutions (co potwierdza trend rosnącego zapotrzebowania na takie rozwiązania).

Tym niemniej, jak zauważa, nowe fale Covid w Azji powodują niepewność i nieprzewidywalność związaną z podażą, co pokazuje niedawne zamknięcie fabryk w Shenzhen w Chinach.

Konsolidacja to dobra rzecz

CEO spodziewa się, że konsolidacja w branży będzie postępować. W jego ocenie jest ona korzystna dla części kanału sprzedaży, ponieważ możliwości i zdolność do inwestowania w miarę łączenia się podmiotów stają się większe.

„Przejście do nowych obszarów technologii, takich jak bezpieczeństwo, chmura, IoT i analityka, wymagają bardziej znaczących inwestycji, aby odnieść sukces” – podkreśla Rich Hume. Innymi słowy im więcej środków i kompetencji dzięki fuzjom, tym większa szansa na sukces w nowych segmentach rynku.

Rotacja pracowników powinna być w normie

Nawiązując do rotacji pracowników, CEO twierdzi, że jest ona w każdej branży, ale „naszym oczekiwaniem w naszym biznesie jest to, że nie ma nic poza normą”.

Jak twierdzi, sposobem na utrzymanie talentów jest koncentracja na zapewnieniu konkurencyjnych pakietów wszystkim pracownikom.

W aktualnie trwającym II kw. finansowym, który zakończy się pod koniec maja, TD Synnex spodziewa się między 14,8 a 15,8 mld dol. przychodów oraz niższego zysku netto niż w I kw. (84 – 184 mln dol.).