Jest nadzieja dla ofiar ataku ransomware na Kaseya. Firma poinformowała, że uzyskała uniwersalny klucz do odkodowania urządzeń, zaszyfrowanych przez hakerów. Nie zdradza, skąd go ma (jak twierdzi, od „zaufanej strony trzeciej”).

Grupa REvil, która zaatakowała Kaseya, żądała za udostępnienie tego narzędzia 70 mln dol. Niedługo przed ogłoszeniem, że dostawca ma już niezbędny deszyfrator, grupa rozpłynęła się w mroku darknetu. Strony, poprzez które kontaktowała się z ofiarami, zniknęły. Rzecznik Kaseya nie komentuje jednak pytania, czy zapłacono okup. Wcześniej FBI sugerowało, że może pomóc w rozwiązaniu problemu, nie zwracając się do hakerów.

1,5 tys. ofiar

Atak na Kaseya miał miejsce na początku lipca br. Cyberprzestępcy wykorzystali luki w VSA (virtual system administrator), oprogramowaniu do monitoringu i zarządzania, z którego korzystają integratorzy monitorując sieci swoich klientów.

Według ostatnich ustaleń ofiarami ransomware padło ok. 60 dostawców usług i ponad 1,5 tys. ich klientów (początkowo mówiono o 1 tys. ofiar). REvil twierdził, że zainfekowanych zostało ponad 1 mln systemów. W ostatnich dniach Kaseya wypuszczała poprawki do VSA, które miały złagodzić skutki ataku.

Atak miał bardziej dalekosiężne skutki dla dostawcy i jego klientów – pozbawił ponad 36 tys. MSP dostępu do VSA, który jest flagowym produktem Kaseya.

Według Bloomberga inżynierowie oprogramowania i developerzy pracujący wcześniej dla Kaseya twierdzili, że od lat ostrzegali firmę przed groźnymi lukami w jej produktach, ale nie odniosło to skutku.

Ponadto w kwietniu br. luki w oprogramowaniu VSA odkryli holenderscy badacze i powiadomili o tym firmę. Jeden z nich twierdzi, że reakcja dostawcy w tym wypadku nie była spóźniona.

REvil w ciągłym natarciu

REvil jest uważana za grupę powiązaną z Rosją i ostatnio jest wyjątkowo aktywna. Przypisuje się jej m.in. niedawne ataki na Fujifilm, na Quanta Computer oraz na Acera. A to nie cała lista.