T-Mobile zbuduje w Warszawie drugie centrum danych o całkowitej powierzchni 4,4 tys. mkw. Prace ruszą w II kw. 2020 r.

Operator zapowiada, że w nowym obiekcie zastosuje zabezpieczenia fizyczne i techniczne takie redundancja łączy telekomunikacyjnych, zabezpieczenia biometryczne (czytniki twarzy, odcisku palca czy źrenicy oka), odporne na ogień drzwi i ściany. Współczynnik PUE obiektu (efektywność zużycia energii) ma wynieść 1.3.

T-Mobile deklaruje, że intensywny rozwój data center jest jednym z elementów długofalowej strategii spółki. W ciągu dwóch ostatnich lat rozbudowano wrocławskie i krakowskie ośrodki. Ponadto na Dolnym Śląsku wprowadzono usługę biura zapasowego.

T-Mobile zapewnia, że ma największą sieć centrów danych w Polsce – w sumie jest to kilkanaście obiektów o łącznej powierzchni ponad 21 tys. mkw. Spośród nich spółka szczególnie rozwija komercyjne obiekty zlokalizowane w Piasecznie, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Są połączone poprzez Data Center Network Fabric w technologii VxLAN. Data center T-Mobile zajmują się m.in. usługami kolokacji, hostingu, backupu, usługami chmurowymi.

Warto przypomnieć, że w tym roku inny duży operator telekomunikacyjny, Play, wzmocnił się na rynku centrów danych, przejmując grupę 3S, która posiada w kraju cztery data center.