Wykorzystywane w cywilnych celach drony zyskują coraz większą popularność. Najczęściej są wykorzystywane do robienia zdjęć i rejestracji obrazu wideo, ale znajdują także profesjonalne zastosowanie w ochronie albo rolnictwie oraz służą po prostu do rozrywki.

Aby przeciwdziałać możliwości „naruszeń bezpieczeństwa narodowego” w sierpniu 2015 r. Chiny zaostrzyły kontrolę eksportu tych urządzeń. Od producentów pewnych typu dronów wymagany jest proces rejestracji (w tym dostarczenie szczegółów technicznych w celu otrzymania licencji na sprzedaż za granicę). Nowe przepisy dotyczą w szczególności dronów, które mogą latać dłużej niż przez godzinę i osiągać pułap powyżej 15 km. 

Zaostrzenie przepisów nie przeszkodziło w szybkim wzroście eksportu chińskich dronów. Dane służb celnych z Shenzhen, miasta z którego eksportuje się 99 proc. cywilnych chińskich dronów, pokazują, że od stycznia do listopada 2015 r. był on 9,2 raza większy niż w analogicznym okresie 2014 r., osiągając całkowitą wartość 2,7 mld yuanów (413,3 mln USD).