Szwedzi kupują krakowską firmę IT
To kolejne przejęcie w Polsce.
Lyvia planuje ekspansję w całej Europie w nadchodzących latach – deklaruje CEO.
Lyvia Group przejmuje krakowską firmę Arc Consulting, która działa od 2007 r., ma ponad 70 klientów, w tym międzynarodowe korporacje, w ponad 40 krajach. Oferuje usługi w zakresie wdrożeń i wsparcia systemów SAP-a i innych ERP-ów. Świadczy usługi robotycznej automatyzacji procesów w oparciu o własną platformę Work Flow. Podaje, iż wśród specjalizacji oprócz SAP-a ma też technologie Microsoftu i Oracle’a. Zespół liczy ok. 140 osób.
Nie ujawniono wartości transakcji. Lyvia twierdzi, że przejęcie Arc Consulting zwiększy EBIDTA grupy o 3,5 mln euro (ok. 16 mln zł).
Założyciele i partnerzy zarządzający, Krzysztof Czeczot i Marcin Pomarański, pozostaną w firmie. Krakowska spółka chce skorzystać z kompetencji i skali szwedzkiego dostawcy na różnych rynkach i w różnych branżach, by „wspólnie budować prawdziwie międzynarodowy biznes”. Z kolei dla Lyvii zakup ma zapewnić „solidny europejski zasięg w ramach SAP”.
Strategia szwedzkiej firmy polega na wyszukiwaniu przedsiębiorstw, oferujących najlepsze w swojej klasie rozwiązania i ofertę usług, a także dobre wyniki finansowe.
„Lyvia planuje ekspansję w całej Europie w nadchodzących latach. Ta transakcja podkreśla zaangażowanie firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ zapewnia ona dostęp do utalentowanych przedsiębiorców i wiodących firm oferujących rozwiązania programowe” – mówi Sebastian Karlsson, dyrektor generalny Lyvii.
Arc Consulting to trzecia spółka w Polsce przejęta przez Lyvię w ciągu roku.
Ostatnio w czerwcu br. firma ze Sztokholmu nabyła IT Systems and Solution, działającego od 16 lat warszawskiego dostawcę rozwiązań cyberbezpieczeństwa i chmurowych dla dużych firm i sektora publicznego.
Obecnie Lyvia skupia 38 firm z sektora IT i oprogramowania dla przedsiębiorstw. Zatrudnia ok. 1,5 tys. specjalistów.
W 2022 r. osiągnęła 1,14 mld koron przychodów operacyjnych (+490 proc. r/r), tj. ok. 103 mln dol. i 21 mln koron (ok. 1,9 mln dol.) zysku operacyjnego. Miała stratę netto 77,5 mln koron.