Co najmniej połowa (49 proc.) wszystkich ofert pracy nie zawiera żadnej kompetencji biznesowej jako jednego z 10 najważniejszych wymagań — wynika z ogólnoeuropejskiej analizy ogłoszeń o pracę dla programistów, przeprowadzonej przez VMware we współpracy z platformą Jobfeed.

W czołówce oczekiwanych umiejętności na próżno szukać takich kompetencji jak: finanse (tylko w 5 proc. ogłoszeń), zarządzanie interesariuszami (6 proc.) i projektami (7 proc.).

Pracodawcy chcą programistów rozumiejących biznes

Tymczasem według VMware’a są to umiejętności kluczowe dla zrozumienia i przedstawienia zarządom uzasadnienia biznesowego dla aplikacji.

VMware twierdzi, że organizacje poszukują uzdolnionych biznesowo programistów, którzy przyspieszą tworzenie oprogramowania.

Jednak z ponad 130 tys. ogłoszeń o pracy dla deweloperów, opublikowanych w całej Europie od początku 2021 r., tylko 23 proc. ofert dla programistów front-end i 22 proc. dla deweloperów Androida wymienia kluczowe umiejętności biznesowe jako priorytetowe.

Dużo lepiej wygląda to w ogłoszeniach dla inżynierów oprogramowania (39 proc.) i architektów danych (63 proc.).

„Zarządy coraz mocniej interesują się tworzeniem aplikacji, dlatego programiści stają przed realną szansą doskonalenia umiejętności biznesowych. Dzięki temu mogą zostać dostrzeżeni i odgrywać coraz większą rolę dla i wśród kierownictwa, które rzadko mówi o technologiach” – twierdzi Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware.

Potrzeba ściślejszej relacji biznesu i IT

„Poprawa spójności pomiędzy zespołami biznesowymi i informatycznymi, docenienie deweloperów posiadających umiejętności, które są uzupełnieniem ich kompetencji w zakresie kodowania, to niezbędne działania, jeśli przedsiębiorstwa chcą umieścić aplikacje w centrum swojej cyfrowej strategii biznesowej” – radzi menedżer.

Potrzebna jest ukierunkowana rekrutacja

Jak zaznacza VMware, działania rekrutacyjne firmy muszą być ukierunkowane na programistów, którzy potrafią przedstawić biznesową wartość aplikacji.

Tymczasem od I kw. 2021 r. do I kw. 2022 r. zapotrzebowanie na stanowiska deweloperskie wzrosło w Europie o 38 proc.  

Rywalizacja o stanowiska związane z przetwarzaniem danych jest szczególnie zacięta, np. w Hiszpanii zapotrzebowanie na inżynierów danych wzrosło 4-krotnie w ciągu roku, a we Włoszech 3-krotnie.

Jak zlikwidować lukę

Połączenie specjalistycznej wiedzy technicznej z umiejętnością komunikacji z zespołami nietechnicznymi jest w dłuższej perspektywie konieczne” – uważa Sylwia Sędrowicz-Łyszczarz, dyrektor działu HR spółek z Grupy 3S.

Aby zlikwidować tę lukę, spędzamy więcej czasu z programistami, aby przybliżyć im sposób funkcjonowania reszty firmy, a także pomagamy pozostałym pracownikom zrozumieć, co mogą, a czego nie mogą osiągnąć programiści” – wyjaśnia dyrektor.