Szefowie OT są świadomi słabych punktów
92 proc. dostrzega wartość w ujednoliconym rozwiązaniu cyberbezpieczeństwa.
Współpraca między zespołami IT i OT staje się coraz bardziej istotna – wynika z badania.
W sieciach przemysłowych technologia operacyjna (OT) łączy się z informatyczną, tworząc skomplikowane środowisko, narażone na ataki cybernetyczne.
W badaniu Cisco 63 proc. respondentów – kadry kierowniczej z firm przemysłowych – zwiększyło wydatki na infrastrukturę przemysłową w ciągu ostatniego roku, to jednak wiele firm nadal korzysta z przestarzałych systemów, które mogą stanowić drogę dla hakerów.
Jednocześnie jednak badanie wskazuje na priorytetowe traktowanie cyberbezpieczeństwa w strategii OT.
Otóż 89 proc. respondentów uznało zgodność z przepisami i politykami w zakresie ochrony cyfrowej za bardzo lub niezwykle ważną, a 92 proc. liderów wyższego szczebla dostrzega wartość w ujednoliconym rozwiązaniu cyberbezpieczeństwa. Według dostawcy pokazuje to, że szefowie są świadomi, iż najsłabsze punkty znajdują się w ich infrastrukturze operacyjnej.
Współpraca IT i OT jest kluczowa
Z badania wynika również, że współpraca między zespołami IT i OT staje się coraz bardziej istotna, ponieważ ich umiejętności i obszary działania oddziałują na siebie.
Otóż 41 proc. firm zgłasza, że zespoły OT i IT pracują niezależnie, co podkreśla potrzebę lepszej współpracy. Cisco twierdzi, że ujednolicone podejście może prowadzić do uproszczenia operacji, zwiększenia cyberbezpieczeństwa i szybszego podejmowania lepszych decyzji.
Gdzie szefowie OT widzą szansę na poprawę
Według dostawcy bezpieczeństwo może poprawić sztuczna inteligencja, która zwiększa efektywność, automatyzację procesów, wykrywanie zagrożeń i szybkie reagowanie na problemy.
Liderzy OT wykorzystują sztuczną inteligencję, aby wyróżnić swoje firmy i dostarczać produkty wyższej jakości szybciej. Według raportu, 48 proc. respondentów uważa sztuczną inteligencję za najważniejszy postęp technologiczny, który wpłynie na sieci przemysłowe w ciągu najbliższych pięciu lat, a 49 proc. oczekuje, że AI usprawni zarządzanie siecią zarówno w IT, jak i OT.
Cisco twierdzi, że AI może stanowić wsparcie w optymalizowaniu produktywności i ochronie przed cyberatakami, wykorzystując przy tym dane i odciążając pracowników.
„Badanie potwierdza, że liderzy IT i OT dostrzegli jak bezpieczeństwo technologii operacyjnej jest kluczowe dla zapewnienia odporności biznesu, poprawy wydajności i przygotowania się na przyjęcie innowacji opartych na sztucznej inteligencji” – komentuje Vikas Butaney, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Networking – SD-WAN, Multicloud i Industrial IoT.
—————————————
Raport Cisco „State of Industrial Networking 2024” oparto na danych z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1 tys. specjalistów (od kadry zarządzającej do kierownictwa w firmach) z 17 krajów i 20 sektorów przemysłu.
Podobne aktualności
Sprzęt i rozwiązania IT, które chcą kupować firmy produkcyjne
84 proc. europejskich liderów z branży przyznaje, że ma trudności z dotrzymaniem tempa innowacjom technologicznym.
Polska policja zawarła porozumienie z Cisco
Powstanie przewoźna komora serwerowa, która zapewni policji usługi IT w sytuacjach kryzysowych.
Cisco zwolni około 5 tysięcy osób
Koszt to 1 miliard dolarów. Cisco „przenosi setki milionów dolarów w AI”.