Ponad połowa (55 proc.) CEO firm IT nawet nie rozpoczęła przygotowań do spowolnienia gospodarczego przed pandemią COVID-19, mimo że wielu przeczuwało że zanosi się na coś niedobrego – ustalił Gartner.

Otóż między grudniem 2019 r. a lutym 2020 r., gdy przeprowadzono badanie, 43 proc. szefów martwiło się recesją, która wpłynie na wzrost przychodów ich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednak wielu CEO odwlekało podjęcie działań w celu przygotowania się na spowolnienie. Kto dał się zaskoczyć, ma problem, bo fundusze i dostępny kapitał będą topnieć w nadchodzących tygodniach i miesiącach, nawet gdy koronawirus nieco odpuści – przewidują analitycy.

Obecna sytuacja gospodarcza zagraża krótko- i długoterminowym dochodom firm na całym świecie, więc CEO muszą natychmiast reagować. Do zrobienia są dwie rzeczy.

 

Policz, jak stoisz z gotówką

Trzeba kontrolować "wskaźnik wypalenia gotówki", a nie tylko przychody i rentowność. Gartner radzi, by robić to co tydzień.

"Wskaźnik wypalenia gotówki" (cash burn rate) jest obliczany przez dodanie wszystkich kosztów operacyjnych – w tym wynagrodzeń, czynszu i kosztów ogólnych, aby skalkulować wskaźnik brutto, oraz wszystkich płatności od klientów w celu uzyskania wskaźnika wypalenia netto. Pozwala to ocenić całkowity wpływ kosztów oraz zużycie gotówki. W oparciu o pesymistyczną prognozę na tej podstawie można określić zdolność firmy do przetrwania zarazy.

Według Gartnera brak koncentracji na cash flow doprowadził do poważnych problemów z przepływami pieniężnymi po wybuchu pandemii, gdy pogorszyła się koniunktura gospodarcza.

„W obecnych okolicznościach przepływy pieniężne są kluczową miarą sukcesu lub porażki firm” – twierdzi Patrick Stakenas, dyrektor ds. badań w Gartnerze.

Włącz kalkulator przeżycia

Jeśli w powyższych wyliczeniach wyjdzie, że firma ma króciutki "pas finansowy" – na mniej niż 3 miesiące, to już można zacząć się pakować. Szanse na przetrwanie kryzysu są niewielkie – uważa Gartner.

Dla tych, którzy mają gotówkę na 3-6 miesiący, utrzymanie się na powierzchni będzie wymagało drastycznego cięcia kosztów, pozyskania dodatkowego kapitału albo sprzedaży firmy.

Jeśli organizacja jest w na tyle dobrej sytuacji, że da radę działać więcej niż 6 miesięcy, CEO nie mogą jednak spocząć na laurach. Mają szybko postarać się, by przedłużyć czas bezpiecznego działania co najmniej do 18 miesięcy, co zapewni zarówno długoterminowe przetrwanie, jak i możliwość dalszego finansowania przedsiębiorstwa – radzą analitycy.

Gartner uważa, że dla każdej firmy, której przepływy gotówki wystarczą na mniej niż 18 miesięcy, nie ma zmiłuj – musi mocno zacisnąć pasa i wyeliminować wszelkie zbędne koszty.

Badanie Gartnera przeprowadzono wśród 285 szefów firm IT w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Azji, w przedsiębiorstwach o przychodzie do 250 mln dol. w 2019 r.