Pandemia zwiększyła skłonność firm do inwestycji. Deklaruje je 91 proc. przedsiębiorców – o 8 pkt proc. więc niż w 2019 r.

Większość w latach 2021 – 2022 nie zamierza poskąpić na innowacje technologiczne (54 proc.). To drugi po rozwoju produktów i usług priorytet (57 proc.) – według badania Business Environment Assessment Study (BEAS), którego partnerami są: Cushman & Wakefield oraz Vastint.

Zwłaszcza firmy przemysłowe chcą inwestować w technologie (70 proc.)..

Dodatkowa kadra IT potrzebna

Polscy przedsiębiorcy w czasie pandemii potrzebują rozwiązań IT wspierających biznes. Według badania w specjalistów z tego sektora firmy chcą inwestować najbardziej (62 proc.).

W ramach tej inwestycji z jednej strony zatrudniają nowych pracowników, z drugiej zwiększają starania o dobre warunki pracy tych obecnych.

Outsourcing w prawie każdej firmie

Przedstawiciele branży usług wspólnych – SSC/BPO – planują zainwestować głównie w specjalistów (58 proc.). Największa grupa zatrudnionych w sektorze to ludzie IT.

Natomiast 43 proc. przedsiębiorstw z tego sektora twierdzi, że inwestycje będą dotyczyły głównie nowych technologii, a 13 proc., że środki poświęci na rozwój geograficzny firmy, czyli najczęściej na migrację kolejnych procesów biznesowych.

Centra usług wspólnych i outsourcingu generują najwięcej nowych wakatów.

„W ciągu ostatnich lat branża SSC/BPO w Polsce znacznie się rozwinęła. Prawie każda większa firma jest zaangażowana w jakąś działalność związaną z outsourcingiem. Ponieważ zakupy mają głęboki wpływ na koszty operacyjne przedsiębiorstwa, ma to strategiczne znaczenie” – komentuje Aneta Jarzębska, Regional Manager, Antal SSC/BPO.