W obliczu niepewności prezesi firm stawiają na inwestycje. Najwięcej szefów deklaruje w najbliższych 6 miesiącach większe inwestycje w technologie cyfrowe i technologie (67 proc.). Inwestycje kapitałowe są na drugim miejscu (64 proc.) – według badania EY.

W Europie wyższe inwestycje w cyfryzację i technologie zapowiada jeszcze więcej firm. Wyraźnie częściej budżety na digitalizację zamierzają podnieść szefowie przedsiębiorstw prywatnych (77 proc.) niż publicznych (62 proc.).

Wielu prezesów z kontynentu uważa, że na ich firmę negatywny wpływ będzie miała inflacja (72 proc.) i związane z nią działania. Niepokój budzi przede wszystkim reakcja władz i fiskusa na inflację. CEO obawiają się jej jeszcze bardziej niż ryzyka, że klienci będą kupować mniej z powodu wzrostu cen.

Ponad połowa ankietowanych szefów globalnie (52 proc.) planuje inwestycje M&A. Obok możliwości przyspieszenia wzrostu i wejścia w nowe obszary, niosą one również ryzyko – aż 96 proc. CEO doświadczyło nieudanej transakcji.

Badanie EY 2022 CEO Outlook Survey obejmuje CEO największych firm na świecie. Badanie dla EY w sierpniu 2022 r. przeprowadziło Longitude Research wśród 760 CEO w 10 krajach w sześciu branżach.