Virginia Rometty ustąpiła ze stanowiska CEO IBM. Pozostanie dyrektorem wykonawczym, jednak odejdzie z firmy w końcu roku. Kierowała korporacją od 2012 r.

CEO IBM zostanie Arvind Krishna, obecnie wiceprezes odpowiedzialny za chmurę i oprogramowanie kognitywne. Ma wieloletnie doświadczenie w różnych jednostkach firmy. Kierował przejęciem Red Hata, nadzorował synergię obu firm. Zarządza strategią w zakresie podstawowych i nowych technologii (jak AI, komputery kwantowe, blockchain, chmura, rozwiązania oparte na danych). Był m.in. szefem działu rozwoju i produkcji oraz pionierem w obszarze oprogramowania zabezpieczającego IBM.

Prezesem IBM będzie James Whitehurst, aktualnie wiceprezes oraz CEO Red Hata. Zmiany mają nastąpić 6 kwietnia br.

Odchodząca szefowa chwali nowego CEO za osiągnięcia w znaczących transformacjach i wyniki biznesowe. Według niej to odpowiedni lider, by prowadzić IBM i jego klientów do ery chmury i kognitywnej.

Ginni Rometty zostawia następcy IBM w trakcie transformacji. Postawiła na rosnące i nowe technologie, nazwane "strategicznymi imperatywami", jak cloud computing, bezpieczeństwo, analityka, sztuczna inteligencja i internet rzeczy. Najdroższy zakup w historii koncernu – Red Hat kupiony w ub.r. za 34 mld dol.- ma uczynić z IBM lidera rozwiązań chmury hybrydowej. Jednocześnie wzrost sprzedaży w nowych biznesach nie rekompensował spadków w tradycyjnych działach, jak serwery. W ub.r. za 1,8 mld dol. sprzedano część biznesu software'owego. Za kadencji Rometty powoli zmniejszały się przychody IBM. Ostatnie kilka kwartałów spadków przełamano jednak w IV kw. 2019 r., gdy obroty poprawiły się o 0,1 proc. r/r, do 21,77 mld dol. Ale strategiczny biznes chmurowy urósł o 21 proc., do 6,8 mld dol.