„Cyfrowy Orzeł” to doroczna nagroda Związku Cyfrowa Polska, który zrzesza największych dystrybutorów i producentów IT działających na naszym rynku. Jest wręczana najważniejszym ludziom w państwie, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki cyfrowej.

Pełnomocnik ds. GovTech Justyna Orłowska odebrała statuetkę podczas gali z okazji 15-lecia związku, która odbyła się 25 września br. w Warszawie.

– W tym roku postanowiliśmy nagrodzić panią dyrektor Justynę Orłowską za jej nieoceniony wkład w rozwój polskich start-upów, inicjowanie i koordynowanie strategicznych projektów cyfrowych oraz rozwijanie relacji między administracją publiczną a biznesem – mówił podczas gali Michał Kanownik.

I dodał: – GovTech Polska pod kierownictwem pani Justyny Orłowskiej to świetny przykład na to, że można wypracować wspólny dialog między innowatorami, młodymi inżynierami, naukowcami, przedsiębiorcami a sektorem publicznym i znaleźć sposób na wcielanie ciekawych projektów w życie.

W tym roku nagroda Cyfrowego Orła została przyznana po raz czwarty. Do tej pory dostali ją: premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z EY na doradcę premiera

Justyna Orłowska z kancelarią prezesa rady ministrów jest związana od ponad 2 lat. Kieruje GovTech Polska od lipca 2018 r. Wcześniej była doradcą premiera oraz doradcą ministra finansów i rozwoju (w czasie, gdy był nim Mateusz Morawiecki).

Przed przejściem do administracji pracowała m.in. w EY oraz w firmach finansowych, jak Enterprise Investors, Ipopema Securities, Capital One.

Koordynują strategiczne projekty

GovTech Polska jest międzyresortowym zespołem działającym przy premierze na rzecz koordynacji strategicznych projektów cyfrowych. Prowadzi własne projekty, doradza jednostkom publicznym, opracowuje sposoby łączenia innowatorów (MŚP, start-upy, środowisko naukowe czy obywatele) z tymi, którzy są w stanie wcielić ich pomysły w życie.

W ramach programu GovTech Polska we współpracy z UZP organizowane są konkursy na rozwiązania informatyczne dla administracji. Celem jest przyspieszenie wyboru wykonawców w porównaniu z tradycyjnymi postępowaniami publicznymi, zwiększenie konkurencyjności (w zwykłych przetargach startują przeciętnie mniej niż 3 podmioty, w konkursach GovTech – nawet ok. 50). To ma być też jeden sposobów zwiększających szanse na uzyskanie zamówień z jednostek publicznych start-upom i małym firmom. Wartość dotychczasowych projektów nie przekraczała 1 mln zł.