Dyrektor finansowy i wiceprezes Huawei, Meng Wanzhou, została aresztowana w Vancouver w Kanadzie. Władze tego kraju przyznają, że stało się to pod naciskiem USA. Wanzhou zatrzymano 1 grudnia, ale dopiero teraz ujawniono sprawę. USA domagają się ekstradycji CFO. Wanzhou wnosi o wypuszczenie za kaucją. Sąd rozpatrzy jej wniosek 7 grudnia. Chińska ambasada protestuje i żąda natychmiastowego uwolnienia wiceszefowej koncernu.

Według kanadyjskich mediów organy ścigania USA poszukują Wanzhou w związku z zarzutem naruszenia sankcji nałożonych przez USA na Iran. Aresztowanie może być też potraktowane jako poważne ostrzeżenie dla Huawei ze strony administracji Trumpa.

Wanzhou należy nie tylko do najważniejszych osób w korporacji. Jest też córką Rena Zhengfei, założyciela, udziałowca i prezydenta firmy. Zhengfei założył Huawei w 1987 r. po służbie w jednostce informatycznej armii chińskiej (ma stopień odpowiadający majorowi). Rodowód firmy to jeden z powodów, dla których służby USA wielokrotnie wskazywały na obawę związaną z bezpieczeństwem państwa, ograniczając Huawei dostęp do amerykańskiego rynku. Naciskają też na podobne ograniczenia w Europie.

Huawei informuje, że uzyskała niewiele informacji na temat aresztowania. Firmy nie powiadomiono również, czy toczy się postępowanie w sprawie CFO. Koncern zapewnia, że przestrzega prawa i obowiązujących regulacji handlowych, w tym sankcji nałożonych przez USA i UE.

Według medialnych doniesień sprzed kilku miesięcy służby USA badają związki Huawei z Iranem ws. naruszenia sankcji. Amerykanie bliżej zainteresowali się tymi związkami po nałożeniu kar na naruszenie embarga przez ZTE wiosną br. Wprowadzono blokadę handlu przedsiębiorstw z USA z ZTE, co kosztowało go co najmniej kilka mld dol. i mogło zakończyć się jego upadkiem. Ostatecznie blokada została zdjęta, a ZTE zapłaciło 1 mld dol. kary, musiało wymienić cały zarząd i zgodzić się na amerykańskie kontrole przestrzegania sankcji. Huawei postawione w podobnej sytuacji, co ZTE w br., również musiałoby się liczyć z potężnymi stratami.