Jörn Werner ze skutkiem natychmiastowym przestał być CEO Ceconomy, spółki kontrolującej Media Markt i Saturn. Kierownictwo koncernu powierzono na 12 miesięcy Bernhardowi Düttmannowi z rady nadzorczej. Krótko zarządzał on również spółką na początku br.

Werner musiał odejść po niecałych 8 miesiącach u steru korporacji. Jego poprzednik Pieter Haas pożegnał się ze stanowiskiem w ub.r po słabych wynikach finansowych i 9-krotnym spadku zysku. Nowy szef miał wdrożyć strategię naprawczą. Jednak jego pomysły nie spodobały się CEO MSH, którym jest Ferran Reverter. Doszło do konfliktu między najważniejszymi figurami w korporacji. Nowy lider przegrał walkę o władzę – wynika z informacji niemieckich mediów.

Werner zamierzał przekształcić Media Markt przede wszystkim w dostawcę usług i rozwiązań (np. do smart home), a także zwiększyć centralizację. Zapowiedział reorganizację, cięcie kosztów o ponad 100 mln euro rocznie i redukcję zatrudnienia w MSH. Chciał ograniczyć samodzielność poszczególnych marketów, a także scalić Ceconomy i MSH, aby stworzyć przejrzystą strukturę (a jednocześnie pożegnać menedżerów, z którymi nie mógł się dogadać). Jednak rada nadzorcza Ceconomy nie była przekonana do tego planu. W końcu miała dosyć sporu o przywództwo. Prawdopodobnie Jörn Werner nie mógł dojść do porozumienia także z przewodniczącym rady nadzorczej, który na początku roku przekonywał, że nowy CEO jest ekspertem od transformacji. Jürgen Fitschen jego odejście wyjaśnia "różnicą poglądów" między CEO a radą nadzorczą co do kierowania firmą.

Przed przejściem do Ceconomy Jörn Werner był szefem spółki z branży motoryzacyjnej, a wcześniej zarządzał siecią handlową z elektroniką – Conrad Electronic.

W II kw. 2019 r. (III kw. finansowy) przychody Ceconomy były podobne jak rok wcześniej i wyniosły 4,6 mld euro. Wzrost sprzedaży online wyhamował do zaledwie 1,7 proc. po dwucyfrowych wzrostach poprzednich kwartałów, spadła marża.

Ceconomy zapowiada, że pod nowym kierownictwem strategiczny proces będzie kontynuowany. Powołano komitet ds. transformacji, którym pokieruje Bernhard Düttmann. W jego skład wchodzą menedżerowie z zarządów Ceconomy i MSH.