Cyfrowa transformacja była najważniejszym tematem pierwszego dnia Worldwide Partner Conference Microsoftu, odbywającej się w Toronto w Kanadzie. CEO firmy, Satya Nadella, przekonywał ponad 16 tys. uczestników, że zmiany w firmach tworzą olbrzymi rynek. ‚Każde przedsiębiorstwo na świecie, nawet bardzo małe, staje się cyfrowe’ – podkreślił szef firmy. Według niego ten trend jest wielką szansą dla Microsoftu i jego partnerów, zarówno dla integratorów, jak i firm piszących oprogramowanie. Satya Nadella zaznaczył, że partnerzy mają szczęście żyć w ‚złotej erze’, aby pomagać swoim klientom w cyfryzacji – dostarczając aplikacje dla IoT, Big Data, usługi SaaS. ‚Wszystko będzie połączone i cyfrowe’ – prognozuje szef firmy.

Jako przykład firmy, która z powodzeniem przeszła cyfrową transformację, zaprezentowano General Electric. Satya Nadella wspólnie z CEO giganta, Jeffem Immeltem, poinformował o zawiązaniu strategicznego partnerstwa obu firm. GE Predix, platforma IoT PaaS dla branży przemysłowej, pozwalająca m.in. na dostęp do firmowych zasobów, korzystanie z aplikacji, gromadzenie i analizę danych, będzie dostępna w chmurze Azure (według planu w II kw. 2017 r.), zintegrowana z Azure IoT Suite i Cortaną. Platforma ma być pomostem łączącym IT i rozwiązania operacyjne, tworząc dla partnerów Microsoftu ekosystem z nowymi możliwościami. Dzięki kooperacji z GE firmy partnerskie koncernu będą mogły dotrzeć do nowych klientów – przekonywał CEO. Użytkownicy uzyskają możliwość analizy i współdzielenia danych spływające ze swoich maszyn z pomocą np. Office 365, Dynamics 365, Power BI. Dla Microsoftu współpraca stwarza szanse rozwoju na rynku Internetu rzeczy. Jak przekonywano na konferencji, ten kierunek rozwoju nie jest już wyborem, lecz koniecznością.

Predix będzie dostępna w AppSource, nowym zaprezentowanym na WPC serwisie z aplikacjami SaaS, na której użytkownicy mogą odnaleźć aplikacje biznesowe stworzone przez Microsoft jak i partnerów firmy.

Nowa szefowa kanału partnerskiego Microsoftu, Gavriella Schuster, przedstawiła szanse, jakie stwarza rozwój technologii chmurowych. Według IDC dostawcy usług IT, którzy ponad 50 proc. przychodów generują na rozwiązaniach cloud, rosną dużo szybciej niż pozostali. Osiągają 1,5 raza wyższe przychody oraz mają 1,8 raza większe zakontraktowane przychody niż konkurenci, którzy mniej niż połowę obrotów uzyskują z chmury. Według IDC z każdego dolara wydanego przez klientów na licencje chmurowe Microsoftu partnerzy osiągający ponad 50 proc. przychodów w chmurze uzyskują średnio 5,87 dol. obrotu.