Excel to najważniejszy produkt w historii Microsoftu – ocenił Satya Nadella w wywiadzie z Walterem Isaacsonem, szefem Instytutu Aspen. Według niego zupełnie zmienił on pracę ludzi. ‚Wcześniej nie mogli zrozumieć liczb i kalkulacji, teraz może posługiwać się nimi każdy. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Excela, dla mnie to niemożliwe’ – podkreślił CEO.

Microsoft określił jako ‚dostawcę narzędzi’ i według niego mają być one w centrum biznesu firmy przez najbliższe lata. Koncern nadal ma także realizować strategię mobile-first, cloud-first, nakreśloną przez Nadellę po objęciu stanowiska CEO 2 lata temu. 

Za istotną w dzisiejszym świecie IT uznał mobilność, rozumianą jako możliwość dostępu użytkownika do swoich aplikacji, danych i innych zasobów niezależnie od miejsca, w którym się znajduje i urządzenia, z którego korzysta. Chmura natomiast staje się platformą, która tę mobilność umożliwia. ‚Chmura nie jest celem. To nowa forma dystrybucji rozwiązań komputerowych.’ – wyjaśnił CEO.

Przyznał, że w przeszłości firma nie uniknęła strategicznych pomyłek.

‚Błąd jaki zrobiliśmy, był być może taki, że uważaliśmy komputer za centrum wszystkiego po wsze czasy. Myślę, że tak nigdy nie będzie.’ – ocenił Satya Nadalla.