– Intel zmienia się z firmy PC centric – zapewnił dyrektor regionalny Intela na spotkaniu z dziennikarzami. – Inwestujemy w obszary, które spowodują, że wzrosną możliwości wykorzystania i przetwarzania danych. Wierzymy że dane i ich obróbka będą zmieniały cały rynek i napędzały rozwój branży IT.

Jako przykład wskazał pamięci 3D XPoint oraz kości Intel Optane, które znacznie przyspieszają przetwarzanie informacji. Produktami zwiększającymi możliwości pracy z danymi są superszybkie dyski SSD wykorzystujące 3DX. Niedługo powinny pojawić się modele o pojemność 1,5 GB. Według szefa spółki ze względu na wysoką wydajność i innowacyjne rozwiązania napędy SSD Intela znajdują zastosowanie nie tylko w zastosowaniach konsumenckich, lecz także w sektorze przedsiębiorstw jako "the most responsive data center drive".

– Można spodziewać się kolejnych produktów 3D XPoint. Wierzymy, że to jest rewolucja w wykorzystaniu i obróbce danych – mówi Krzysztof Jonak.

Szef Intela w regionie podkreślił także rosnące znaczenie e-sportu oraz sektora gamingowego dla rynku IT i rozwoju firmy. O skali zainteresowania profesjonalnym gamingiem świadczy według niego frekwencja na turnieju e-sportowym Intel Extreme Masters w Katowicach. Imprezę odwiedziło 173 tys. osób. W jego ocenie zainteresowanie cyfrową rozrywką i e-sportem nadal będzie rosnąć.

– To dla nas bardzo ważny rynek. Inwestujemy w niego – poinformował dyrektor.

Intel został partnerem igrzysk olimpijskich, bo według Krzysztofa Jonaka jest to dobre miejsce do wykorzystania nowych technologii, jak np. dronów, VR i łączności 5G. Podczas zimowych igrzysk w Korei w 2018 r. odbędą się pierwsze poważne testy 5G (to istotny obszar zainteresowania Intela), bo będzie można sprawdzić, jak działa nowa technologia, gdy korzysta z niej wielu użytkowników.

Kolejnym rynkiem, w który inwestuje Intel, jest sztuczna inteligencja, co zresztą również wpisuje się w trend rozwoju rozwiązań w zakresie przetwarzania i analizowania danych. Wśród innych istotnych dla firmy perspektywicznych obszarów wymieniono m.in. autonomiczne pojazdy oraz wirtualną rzeczywistość. Szef Intela w regionie CEE zapewnił, że rynki w które inwestuje Intel, to również szansa rozwoju dla kanału sprzedaży, resellerów i integratorów. Wskazuje m.in. wirtualną rzeczywistość i zastosowania biznesowe tego typu rozwiązań, np. w branży deweloperskiej.