Dell Technologies poinformował w wynikach za swój II kw. finansowy, iż jego roczny przychód cykliczny (ARR – annual recurring revenue) z działalności Apex przekroczył 1 mld dol. Są to rozwiązania infrastruktury rozliczane w modelu as-a-service.

CEO HPE Antonio Neri nie kryje swoich wątpliwości wobec takiego wyniku. Utrzymuje, że Dell nie ma możliwości platformy edge-to-cloud ani siły kanału sprzedaży, aby zmierzyć się z GreenLake, czyli biznesem as-a-service od HPE.

Dla porównania HPE Greenlake osiągnął w minionym kwartale wskaźnik ARR na poziomie 858 mln dol., po wzroście 28 proc. r/r. HPE mierzy siłę biznesu GreenLake za pomocą wskaźnika Annualized Revenue Run-Rate, używanego do oceny wzrostu.

„Działanie w modelu as-a-service nie jest łatwe, ponieważ potrzeba do tego platformy, która ma odpowiednie możliwości. Jej zbudowanie zajmuje dużo czasu” – twierdzi Antonio Neri dla CRN USA.

Dodaje, że chciałby zobaczyć dokładną definicję, której Dell używa do określania przychodów Apex.

Rzecznik Della poinformował według CRN USA, że cykliczne przychody Apex stanowią cykliczne przychody netto z subskrypcji marki Apex, ofert w ramach usługi i opartych na użytkowaniu. Dodał przy tym, że nie obejmują one przychodów z tych ofert, które są rozpoznawane z góry w wyniku leasingu typu sprzedażowego.

CEO HPE Antonio Neri nie pierwszy raz głośno wyraża swój sceptycyzm wobec działań Dell Technologies.

W końcu 2021 r. oceniał, że Dell nie jest konkurentem dla HPE w modelu as-a-service.
„Wierzymy, że mamy lata przewagi” – twierdził, dodając że Dell „prawdopodobnie nie ma nic do pokazania”, jeśli chodzi o wyniki Apex.

W 2018 r. Antonio Neri utrzymywał również np., że „Dell nie ma strategii dotyczącej rozwiązań brzegowych”.

Według raportu Della za II kw. producent widzi „dużą siłę” w swoich niestandardowych rozwiązaniach Apex, w tym Flex On Demand. Wskazuje również na wzrost obejmujący ofertę Apex wykorzystywaną w centrum danych, polegającą na przeniesieniu całości lub części data center do zarządzanego przez Della modelu płatności pay-per-use.

Źródło: CRN USA